Eylül Esintisi - 21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ (SOLSTİCE)

21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ (SOLSTİCE)

Güneş  göksel ekvatorun güneyine ya da kuzeyine doğru en fazla 23 derece 28 dakika uzaklaşabilir. Güneşin ulaştığı bu noktalara Gündönümü (Solstice) adı verilir. Yaz ve kış mevsiminin başlangıç tarihi olan bu gün dönümü noktaları yılda sadece iki kez yaşanır. 21 haziranda Güneş 0 derece Yengeç burcuna girdiğinde yaz mevsimi başlar. Bu tarihte güneş ışınları Yengeç dönencesine dik düşer ve güneş kuzey yarım kürede ufkun üstünde en uzun süre kaldığından en uzun gün ve en kısa gece yaşanır. Güney yarım kürede ise tam tersi durum söz konusudur.  

Astronomik durumun astrolojik yansımasına gelince 21 Martta 0 derece Koç burcundan başlayan Zodyak turumuzda tam 90 derecelik bir yol kat ederek 0 derece Yengeç burcuna vardık. Doğal bir doğum haritasının toplam 180 derece olan alt yarı küresinin ilk çeyreğinde sırasıyla Koç-Boğa-İkizler burçları, ikinci çeyreğinde ise sırasıyla Yengeç-Aslan ve Başak burçları yer alır. İlk 90 derecelik çeyreğin, ikinci 90 derecelik çeyreğe bağlandığı bir doğum haritasının en dip noktasına "nadir" adı verilir. Diğer bir deyişle Nadir 29 derece İkizler' in, 0 derece Yengeç burcuna bağlandığı en karanlık ve en derin kaynak noktasıdır. Astrolojide burçların 29-0 dereceleri hala tartışılan kritik (anaretic degree) derecelerdir. Bu kritik derecelerin büyük bir olasılıkla teşhisi ve tedavisi zor olan pek çok zihinsel ve psikolojik rahatsızlıklarda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Gökyüzüyle eş zamanlı başladığımız Zodyak yolculuğunda şimdi sırada Yengeç burcu var. Yengeç burcunun olumlu ve olumsuz özelliklerini anlatmaya başlamadan önce meraklısına bir ödev, kendime de bir es vermek istiyorum. Yengeç enerjisinin hakim olacağı önümüzdeki bir aylık süreçte deniz kenarına gidin, kumsala inin, dalgaların sesini dinleyip iyot kokusunu içinize çekin. Bu size çok iyi gelecektir. Geceleri ay ışığından faydalanıp (bilhassa dolunayda) yengeçlerin kumsalda dans edişini seyredin. Bir adım ileri, iki adım geri atan, avının etrafında saatlerce miskin ve yampiri bir şekilde, sarhoş dolanan yengeci dikkatlice gözlemleyin ki benim anlatacaklarımla sizin gözlemleriniz iyice pekişsin.

Şimdi kalkıp bana sen ne güzel anlatıyordun, nereden çıktı bu ödev, bizi uğraştırma demeyin sakın! Hep kaşıkla besleyemem, biraz da siz gayret edin lütfen...

Kısa bir aradan sonra tekrar görüşebilmek dileğiyle esen kalın... 

ÖNCEKİ YAZI ZAMAN İKİZLER İKEN... (5) SONRAKİ YAZI BEKLEYECEĞİM ELBETTE...
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
12.07.2024 10:54:13
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
10.07.2024 15:30:53
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
04.07.2024 12:33:02
Yorum Yazın