Eylül Esintisi - 39.Uluslararası Kitap Fuarının Ardından

39.Uluslararası Kitap Fuarının Ardından

Tüm Fuarcılık Yapım Aş (Tüyap) ve Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından düzenlenen “Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı” 39.kez kapılarını okurlarına açtı.

Kovid 19 salgını nedeniyle 2 yıl ara veren kitap fuarı, 3 Aralık ile 11 Aralık tarihleri arasında okurlarına çok sayıda yayınevinin bir arada bulunduğu 9 günlük bir “Kitap Şöleni” sundu.

Özellikle son 2 yıldır kitap hammaddesi kâğıt temininden tutun basım maliyetine kadar büyük zorluklar yaşayan yayıncılık sektörü karşı karşıya kaldığı tüm olumsuz koşullara rağmen “Kitap Şehre Dönüyor”  sloganıyla Beylikdüzü Tüyap Kitap Fuarında okur severlerle buluştu.

Bu yıl yabancı yayınevleri ile birlikte binin üzerinde yayınevinin katıldığı belirtilen ve çok sayıda yazarın imza günü ile çeşitli kültürel etkinlikler düzenlendiği kitap fuarı öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsizdi.

Kitaplara uzun zaman ayırmayı seven biri olarak yoğun gündemim nedeniyle bu yılki kitap fuarını kısa sürede dolaştım fakat gene de bir kucak dolusu kitapla eve döndüm.

Yayınevlerinin %20, %30 hatta bazılarının %40’a varan indirimler yapması uzun süredir alınacaklar listemde bekleyen kitaplara kavuşmamı sağladı. Ayrıca yayınevi stantlarında görevli gençlerin kitaplar konusunda bilgili oluşu ve güler yüzlü hizmetinden çok memnun kaldım.

Bunlar arasında “Alfa Yayınları” standında görevli sempatik bir delikanlı, uzun süredir alınacaklar listemde bekleyen “Otostopçu’nun Galaksi Rehberi” adlı bilim-kurgu eserinin tüm serilerin bir arada bulunduğu kalın cildi bana uzatarak;

“Size büyük bir indirim yapacağım kaçırmayın bu fırsatı” dedi.

Birlikte geldiğim yeğenim Gökçe’ye

“Bir de sen hesapla doğru mu bu indirim” deyince,

Delikanlı;

“Ben matematik mühendisiyim hesabıma güvenebilirsiniz” dedi ve kitap kütüphanemde yerini almak üzere bana geçti…

 

Herhangi bir yazarın imza gününe veya söyleşisine katılma fırsatı bulamasam da mümkün olabildiğince yayınevi standında görevli olan kişilerle kısa sohbetler ettim. Aradığım bazı yayınevleri fuarda yokken bazı yayınevleri de çift stant açmıştı. Bunlardan biri de “Kırmızı Kedi Yayınevi” idi. İki stanttan da kitaplar seçtim. İlk standa severek okuduğu kitabı bana uzatarak;