Eylül Esintisi - AĞUSTOS AYI

AĞUSTOS AYI

Ağustos ayının ilk üç haftası Güneş/Aslan burcu, son haftası da Merkür/Başak burcu ile titreşir. Roma imparatorluğunda Julius Ceasar doğduğu aya kendi adını (July-Temmuz) verince, Augustus ondan geri kalır mı! O da bir sonraki aya kendi adını (August-Ağustos) verir. Bu kadarla yetinse iyi! Julıus Ceasar'ın ayı 31 gün olur da onun ayı 30 gün kalır mı! Derhal düzeltin diye emir verir. O vakitler Roma imparatorluğunda yeni yıl Mart ayı ile başladığından yılın son ayı olan Şubat dan bir gün daha alınır ve ağustos ayına eklenir. Böylece temmuz ve ağustos ayları peş peşe 31 gün çekerken, olan zavallı şubat'a olur ve 4 yılda bir 29, kalanında da 28 gün çekmeye başlar. Diğer yandan 7.ci ay olma payesini elinde tutan Eylül'de hiç rızası olmasa da 2 ay ötelenerek 9. cu aya atlatılır. Böylece iki imparatorun rekabeti yüzünden takvim düzeni alt üst olur. Yaklaşık 21-22 temmuz gibi başlayıp, 21-22 Ağustos'a uzanan bu bir aylık sürece hükümdarların enerjisi olan Aslan burcu damgasını vurur. Karşısına ise durmadan tırtıklanarak cüce bırakılan şubat ayının temsilcisi ve halkların sözcüsü Kova burcu dikilir. Hani şu isyan ve ihtilallerle hükümdarların tahtını- tacını yerle bir eden Kova burcu enerjisi...  Evet, bu girizgahı yapma sebebim Ağustos ayı içinde yer alan iki önemli tutulma. İlki Kova burcunda ikincisi de Aslan burcunda gerçekleşecek. Sırasıyla açıklamaya çalışacağım;

1) Ay tutulması; 7 Ağustosta Kova burcunun 15 derece-25 dakikasında gerçekleşecek. Bu parçalı (partial) tutulma ve bu tutulmaya en yakın noktada duran Mars var (Güneş ile kavuşum -Ay ile karşıt açıda) Bu kısmi ve kısa süreli bir tutulma olsa da sabit burçların 15 derecesi kritik kabul edildiğinden etkilerini pek hafife almamak gerekir. Aslan burcu (sabit+ateş+pozitif) ile aynı eksende düet yapan Kova burcu (sabit+hava+pozitif); teorik düşünce ve hipotezleri, bilimsel icat ve keşifleri, devrim ve reformları, kural ve sıra dışı fikirleri, inatçı ve sabit tutumları temsil ettiğinden bu süreçte "esnek olmak" bir hayli zor olabilir. Aşırı sinirsel gerilim, restleşme,muhalefet etme ve isyan etme davranışları her şeyin önüne geçebilir. Kova burcu ve doğum haritasında kova burcu yada Uranüs enerjisi başat olanlar "esnek olmaya" her zamankinden daha fazla dikkat etmelidirler. Aksi takdirde ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirler; yüksek tansiyon ya da asabi tansiyon oynamaları, beyin işlevlerini bozan nörolojik rahatsızlıklar;bilinç yitimi (delirium),bunama (demans), beyin felci(inme), gibi... Ayrıca epilepsi, parkinson, alzheimer,migren gibi rahatsızlıkları olanlar bu ayda ekstra bir zorluk yaşayabilir ya da nörolojik yatkınlığı bulunanlar bu tür hastalıklardan birine tutulabilirler. Her halükarda sinir krizleri, dolaşım bozuklukları, titreme, tik ve şoklar açığa çıkabilir. Ağustos ayı zorlu geçeceğinden en başta Kova ve Aslan enerjisi başat olanlar için "ESNEK" olmak bir nevi sağlık sigortası yerine geçebilir.

2) Güneş tutulması; 21 ağustosta Aslan burcunun 28 derece,53 dakikasında tam (total) tutulma var. Burçların 29 derecesi kritik(anaretic) kabul edildiğinden ve bu tutulma da bu kritik derece üzerinde gerçekleşeceğinden, üstelik tam ve uzun süreli (2 dakika-40 saniye) bir tutulma olacağından etkileri çok tesirli olabilir ve yaklaşık iki buçuk yıla yayılabilir. Aslan burcu liderlik etme vasfı yüksek, yaratıcı ve oyuncu yönü güçlü, sıcak kanlı, ateşli ve baskın bir karakter olduğundan bu süreçte fazlasıyla soğuk kanlı olmasında ve sakin kalabilmesinde yarar vardır. Aksi durumda başta kalp (bilhassa kalp krizi-anjin- kalp ritim bozukluğu) ve sırt ağrıları olmak üzere, dolaşım bozuklukları açığa çıkabilir. Ayrıca Güneş çarpması, ateş basması, ateş yükselmesi, öfke patlamaları aşırı kanamalar da görülebilir. Erkek de sağ, kadında sol göz problemleri ile omurga rahatsızlıkları da olasıdır. Bağışıklık sistemi ve Güneş Sinir ağı (solar plexus) sinir şebekesi ile ilgili rahatsızlıklarda gene bu yelpazede yer alabilir. Solar plexus'a "Karın bölgesi Beyni" adı da verilir. Burasının vücut ısısı ve sindirimi düzenleyen ateş elementi merkezi olduğunu savunan görüşler de vardır.

Neticede doğası gereği hükümdarların enerjisi ile titreşen ağustos ayı, iki tutulmaya birden ev sahipliği yapacağından bu ayı mümkün olduğunca kavga ve çatışmalardan uzak durarak, soğuk kanlı ve sakin geçirmenizde sayısız yararlar vardır.

ÖNCEKİ YAZI ANLATAMIYORUM SONRAKİ YAZI GÜNEŞ TUTULMASI VE BAŞLICA TÜRLERİ
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın