Eylül Esintisi - Audrey Hepburn İstanbul'da

Audrey Hepburn İstanbul'da

1968 yılının sıcak bir temmuz günü İstanbul'a gelen Audrey Hepburn'ü dönemin ünlü magazin dergisi "Ses" kapağına taşır. Audrey Hepburn'ün sadece 1 güne sığdırdığı cami, müze ve tarihi mekanlardan oluşan bu ziyarete biz de köşemizde yer verdik. Şimdi sizi o güne ait bir kaç fotoğraf karesi eşliğinde tam 51 yıl öncesine götürüyoruz...

Audrey Hepburn İstanbul'a geldiğinde "Calinos" adlı bir yatta kalır ve Dolmabahçe'den karaya çıkarak Sultanahmet cami, Ayasofya cami ve müzesi, Süleymaniye cami, Topkapı sarayı ve Kapalıçarşıyı dolaşır. Misafir kaldığı yatta Hollywood'un ünlü aktörü Yul Brynner'in eşi Doris Brynner ve İtalya'nın ünlü Medici hanedanlığı soyundan gelen Andrea Paola Mario Dotti de vardır. Audrey Hepburn İstanbul'a geldiğinde eşi Mell Ferrer ile arası iyi değildir ve aynı yıl içinde çift boşanır. Audrey Hepburn 1969 yılında psikiyatr Andrea Dotti ile 40 yaşında ikinci evliliğini yapar ve Luca adında ikinci oğlu dünyaya gelir  (1) Ses dergisi yazarı Azize Bergin onunla ilgili şu ifadelere yer verir;

"39 yaşındaki Audrey Hepburn uzun boylu, incecik, zarif bir genç kadın. Yüz ifadesi, vücudunun inceliği ve çocuksu tavırları onun yaşını göstermesine mani oluyor. Kocaman güneş gözlüklerini gözlerinden hiç eksik etmemesi, Audrey Hepburn' in tanınmasını hayli güçleştiriyor."  (2)

İstanbul gezisinde Audrey Hepburn'ün üzerinde beyaz fon üzerine mavi puantiyeli sade bir elbise ayaklarında bale pabucu benzeri mavi trapezler, beyaz çantası, şifon eşarbı ve yüzünü örten kocaman güneş gözlüğü vardır.

Audrey Hepburn İstanbul gezisine Doris Brynner ile birlikte Sultanahmet camiinden başlar.

Audrey Hepburn- Doris Brynner Sultanahmet cami içinde çıplak ayak dolaşırken,

Audrey Hepburn Andrea Dotti ile İstanbul sokaklarında...

Audrey Hepburn İstanbul tatili ile ilgili şunları der;

"Bu benim İstanbul'a ikinci gelişim. İlkinde İstanbul'da pek az kaldım. Geçen yıl kocam İstanbul'a uğramıştı.Tatilimi burada geçirmemi o tavsiye etti"

Audrey Hepburn Ayasofya da gözlerden uzak bir köşe ararken...