Eylül Esintisi - BEŞİNCİ EV

BEŞİNCİ EV

Beşinci Evin Künyesi;
 


Evin türü; Halef ev
Evin geleneksel ismi; Çocuk evi
Evin doğal burcu; Aslan
Evin doğal yöneticisi; Güneş,

Evin sınıflandırılması; Ateş -Sabit- Eril
Evin yönü; Kuzeybatı
Evin temel dersi; kişinin içindeki cevheri ortaya çıkarması. Diğer bir deyişle hayat rolünü icra etmek üzere sahne alması.  
Evin temsilindeki konular; kendini ifade, yaratıcılık, çocuklar, aşk, flört, ego, bilinç ve kişilik gelişimi, rol yeteneği, sahne alma, oyun oynama, risk alma, canlılık ve dirilik, coşku, cömertlik, asalet, lüks ve ihtişam, rahatlık, keyif ve zevkler, aristokrasi, müzikli ve danslı eğlenceler, sıcaklık, candanlık, hobiler, sosyal partiler, davetler, balolar, sosyal etkinlikler, şans oyunları, piyango, eril enerji kanalları (olgun erkek, baba figürü), neşe, lütuf, hediyeler, alımlılık ve şıklık, lüks eşyalar, pahalı giysiler, yönetme, organize etme, liderlik vasfı, gurur, övgü, takdir, alkış, kendini beğenme, önemsenme duygusu, dramatize etme, irade, ben merkezcilik, karizma, bir eser bırakma, sanatsal ürünler.

Evin olumlu yansıması; kişinin ısı ve ışığını yayması, parlaması, yaratıcı ifadenin geliştirilmesi, aşkta yüzün gülmesi, iyi talih, bol lütuf, çocuklarla kurulan olumlu ilişkiler, bir çocuk gibi oyun oynama, egonun sağlıklı gelişimi, güçlü, etkileyici, karizmatik yapı, öz güvenli olma, sahneye çıkma cesareti, rol yapma kabiliyeti, yetişkin erkek ve baba modelleri aracılığı ile eril enerjinin sağlıklı akışı, kendini beğenme ve sevme, liderlik ve organizatörlük vasfı, cömert ve sıcak kanlı tavırlar, diğerlerini yüreklendirme, cesaret aşılama, coşkulu, enerjik ve eğlenmeyi seven yapı, hobi edinme, güçlü irade, hayatın tadını çıkarmak, sefa sürmek, övgü ve takdir almak, önemli olduğunu hissetmek.
Evin olumsuz yansıması; kendini ifade etme sorunları, yaratıcılıkta zorlanma veya tıkanma, ego ve kişilik sorunları (şişkin ego, megalomani, narsisizm, histeri, yerlerde sürünen aç ego, aşağılık duygusu vb) hayatı fazla ciddiye almak, her şeyi aşırı dramatize etmek, oyun oynamayı bilmemek, sahne korkusu, gösteriş ve teşhir düşkünlüğü, abartılı ve janjanlı giyim tarzı, alkış, övgü ve pohpohlanma zaafı, dalkavukluk, aşırı lütufkar tavırlar, aşırı riske girmek, kumarbazlılık, özgüven ve cesaret eksikliği, kibir, üstünlük taslama, fazla buyurgan yapı ve hükmetme, gevşeyememe, eğlenememe, çocuklarla bağ kurmama, çocuklar kanalıyla yaşanan olumsuz deneyimler, kendini sevilir ve beğenilir bulmama, takdir görememe, hobi edinememe.

Beşinci evin dünyasal (mundane)astrolojideki karşılığı; Bir ülkenin eğlence endüstrisi (gazino, taverna, müzik merkezleri), sahne sanatları (tiyatro, şov dünyası), kumarhaneler, çocuk oyun alanları ve parklar, bir ülkedeki doğum oranı, bir ülkenin soylu ve imtiyazlı üst tabakası (aristokrasi) ve saraylar, at yarışları ve bahisler, altın rezervleri ve kuyumcular, büyük organizatörler.

Beşinci evin tıbbi (medical) astrolojideki karşılığı; kalp ve sırt bölgesi, güneş sinir ağı bölgesi, bağışıklık sistemi.

Beşinci evdeki natal gezegen etkileri; 5.ev yükselen ile üçgen açı yaptığından olumlu kabul edilir. Geleneksel astrolojik görüş iyi talih, refah, zevk ve eğlence ilişkisinden ötürü bu evi Venüs'e bağlar. Aynı zamanda Venüs'ü doğurganlık ve verimlilik tanrıçası olarak gördüğünden hamilelik konusunu da bu evle ilişkilendirir (1) Modern astrolojik görüş ise 5.evin yönetimini Güneş/Aslan burcuna verir. Bu bir eril enerji kombinasyonudur oysa hamilelik ve doğurganlık dişi enerji ile ilişkilidir. Ayrıca geleneksel görüşe göre Aslan kısır bir burçtur! Bu sebeplerden olsa gerek 5.evin en kafa karıştıran konusu hamileliktir! Benim şahsi kanaatime göre doğurganlık ve hamilelik konuları Ay/Yengeç burcu/4.ev gibi dişil enerji kombinasyonu ile doğrudan bağlantılı olup, Güneş/Aslan burcu/5.ev gibi eril enerji kombinasyonu ile dolaylı olarak bağlantılıdır (2) Bu pederşahi enerji kombinasyonu daha çok yaratıcılık, risk almak ve zürriyeti sürdürme süreçleri ile ilişkilidir. Zaten dünyaya bir çocuk getirmek de riskli bir yaratıcılık değil de nedir! Bu nedenle 5.evin doğurganlık ve hamilelikten ziyade ana-babanın ortak yaratıcılık eseri olan çocuğu göstermesi daha muhtemeldir. Dünyaya gelen çocuğun yapısı, özellikleri, yetenekleri ayrıca az ya da çok çocuk sahibi olma veya hiç çocuk sahibi olamama durumları bu evden okunabilir. Bir doğum haritasında beşinci evi kesen Oğlak burcu veya bu evde yer alan Satürn çocuk sahibi olma konusundaki engelleri ve sıkıntıları gösterebileceği gibi en derinde çocuk sahibi olma konusundaki yoğun korkuyu da gizleyebilir. Esasında bir doğum haritasında 5.evin en temel anlamı kişinin hayat sahnesini temsil etmesidir. Bu evde yer alan gezegenler kişinin hayat rolü hakkında önemli ip uçları verir. Kişinin bahtına düşen oyun türü hangisidir? Komedi mi! Drama mı! Trajedi mi! Traji-komik mi! Yoksa hepsinden az biraz mı!

Beşinci evdeki transit gezegen etkileri; 5.evde transit eden Uranüs kişinin mevcut ifade tarzını bir anda ters yüz ederek sıradışı bir özellik katabilir, son derece özgün bir yaratıcılık açığa çıkarabilir. Aynı zamanda dürtüleri tetikleyeceğinden kişinin aşırı riske girmesine yol açabilir. Kişi yüksek hertzdeki heyecan ve gerilimi boşaltmak için kumar veya tehlikeli aktivitelere yönelebilir. Tr.Neptün kişiye romantik bir aşk bahşedebileceği gibi, aşk sarhoşluğuna, rehavete, zevk ve sefa düşkünlüğüne de sürükleyebilir. Tr. Pluto kişinin çocuklarla ilgili bakış açısını kökten değiştirebilir ve çocuklarla ilişkisini derin düzeyde etkileyerek dönüştürebilir. Bir eser bırakması (çocuk, sanatsal ürün) hususunda kişiyi hırpalayıp ezebilir. Önemsenme duygusunu azdırabilir. Tr. Jüpiter kişinin egosunu şişirirken, tr Satürn fena halde törpüleyebilir. Kısacası Satürn ve ötesi gezegenler bu evin çözülmesi veya geliştirilmesi gereken hangi konusu varsa kişiyi o konuda sınava tabi tutar. Aslında 5.ev kişinin parladığı, ısı ve ışığını çevresine yaydığı, hayata kendinden bir şeyler kattığı merkezi alandır. Bu nedenle her insanın spot ışıkları altında açığa çıktığı, alkış veya yuhalanma, övgü veya yergi aldığı merkezi hayat sahnesi 5.evin ta kendisidir...

(1) Firmicus; Venüs'ün evidir der, iyi talih (bono fortuna), çocukların cinsiyeti ve sayısı ile ilişkilendirir.

William Lilly; çocuklar, hamile kadınlar, büyük ziyafet ve eğlenceler, spor ve kumar ile ilişkilendirir.

El Biruni; zevk,eğlence, güzel giysiler ve arkadaşlarla ilişkilendirerek Venüs'e bağlar.

İbn Ezra; yiyecek ve içecekler,hediyeler ve diplomatlarla ilişkilendirir.

(2)Evler benzer ve ortak temaları ihtiva ettiğinden birbirini takip ve tamamlama döngüsü içinde süreklilik arz eder. Bir bütünün parçaları olarak işlev gördüğünden kesin çizgilerle birbirinden ayrılmaz, izole bir yaşam alanı sergilemez. Evlerin müstakil anlatımından sonra dört çeyrek dilim ve eksenler konusu işlendiğinde bu konu daha iyi pekişecektir.

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden - Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Varolan

2) Deborah Houlding- Astrolojide Evler

3) Hakan Kırkoğlu - Astroloji Ders Notları

4) Barış İlhan- Astroloji Ders Notları

5) NCGR - Eğitim Programı Notları.

6) Steven Forrest - İçinizdeki Gökyüzü

 

 

 

 

ÖNCEKİ YAZI TERAZİ BURCUNDA YENİ AY SONRAKİ YAZI BEN SANA MECBURUM
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın