Eylül Esintisi - BU GECE MARS- DÜNYA YAKINLAŞMASI

BU GECE MARS- DÜNYA YAKINLAŞMASI

Bir süredir gökyüzünde izlediğimiz Mars, bu gece Dünya'ya daha da yaklaşacağından çıplak gözle görülebilecek. Nasa, Mars'ın gün batımından hemen sonra gökyüzünün güney batı ufuk çizgisinde belireceğini, on kat daha büyük ve parlak görüleceğini belirtti. Ancak Mars dünyaya yakın olmasına rağmen gene de gecenin en parlak gezegeni Venüs. Ayrıca Nasa, Mars'ın yüzeyindeki büyük kum fırtınalarından ötürü net görünmesinin engellenebileceğini de gözlemcilere hatırlatıyor.  

Bundan tam 15 yıl önce Mars, 23 ile 30 Ağustos tarihleri arasında dünyadan izlenebilmiş ve 27.8.2003 tarihinde Güneş'in tam karşısına geçerek Dünya'ya en yakın pozisyonda yerini almıştı. Bu pozisyon sık görülen bir durum olmadığından en son 60.000 yıl önce buzul çağında meydana gelmişti. Astronomlar Mars'ın bir sonraki bu konuma gelişinin 28.8.2287 tarihinde gerçekleşeceğini belirtiyor.

Bu gece 2003 yılındaki yakınlaşmayı bize hatırlatacak olan Mars'ın yeryüzündeki yaşam üzerine olan etkilerini biz daha ziyade 27.8. 2018 tarihinde Mars'ın önce durağanlaşıp sonra ileri harekete geçmesiyle deneyimlemeye başlayacağız. Dünya'ya yakınlaşmasının yanısıra Mars'ın 27.7.2018 tarihinde Kova burcunun 4 derece 45 dakikasında gerçekleşen tam Ay tutulması ile exalt (0 derece) kavuşumunu da dikkate aldığımızda, ileri harekete geçtiğinde biriken yüksek frekanslı Kova enerjisi patlayarak açığa çıkabilir.

Gökyüzünün tek kırmızı renkli gezegeni olan Mars, beynimizde "Nucleus Rubrum" adı verilen tek kırmızı renkli çekirdeğe karşılık geldiğinden, beynimizin bu hassas noktası aşırı uyarılabilir. Deneysel olarak beyindeki bu merkeze elektrik uyarını verildiğinde aşırı öfke ve denge kaybının açığa çıktığı bilinmektedir. Bu duruma maruz kalındığında kaza, travma, yanma, çarpılma ve şoklar ortaya çıkabilmektedir. Doğum haritasında Koç burcu/Mars enerjisi ve Kova burcu/Uranüs enerjisi güçlü olanlar başta olmak üzere diğer insanların da göreceli olarak aşırı gergin, saldırgan ve yıkıcı davranışlar sergilemesi ihtimal dahilindedir. Bu tahripkar ve patlayıcı enerjileri dengelemek ve doğru yönlendirmek, bir hayli zihinsel ve ruhsal gelişmişlik düzeyi gerektirdiğinden büyük bir çoğunluk bunu başarmakta zorlanacaktır. Daha uç noktada cinnet ve cinayet vakaları da artabilir. Tıpkı Oscar Wılde'ın Dorian Gray'in Portresi romanında uyardığı gibi;

"Bir cinayet çılgınlığı esmekteydi havada,

Kızıl gezegen dünyamıza aşırı mı yaklaşmıştı ne!" 

 

 

ÖNCEKİ YAZI EYLÜL ESİNTİSİ YILLIĞIMIZ SONRAKİ YAZI İNSAN SEVDİKÇE GÜZELLEŞİR...
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
12.07.2024 10:54:13
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
10.07.2024 15:30:53
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
04.07.2024 12:33:02
Yorum Yazın