Eylül Esintisi - DOLUNAY ETKİLERİ VE KOÇ BURCU

DOLUNAY ETKİLERİ VE KOÇ BURCU

Sevgili Eylül Esintisi Okurları,

Bugün Gazete Gerçek'te çıkan köşe yazımı sizlerle paylaşmak istedim. Hem öğle saatlerinde oluşacak dolunay ile ilgili kısa bir bilgi vermek hem de Koç burcu okurlardan gelen "niye en az Koç burcunu anlatmışsınız" sorusuna ufak bir katı sunmak niyetiyle iki konuyu bir arada ele aldım.

Bugün Güneş Koç burcunun son derecesinde Ay da tam karşısında Terazi burcunun son derecesinde bulunduğundan gökyüzünde dolunay oluşacak. Dolunayın orta noktasında Pluto gezegeni yer aldığından, Uranüs gezegeni de Güneş'e yakın bir noktada durduğundan dolunay etkileri yeryüzüne biraz sert yansıyabilir. Doğada ve insanda gerilim artabilir, tansiyon yükselebilir. Soğukkanlı ve sağduyulu hareket etmekte zorlanabilir, ilişkilerde nezaketten kabalığa doğru hızla savrulabilir, nadiren de kabalıktan nezakete geçebiliriz. Sen-ben çekişmeleri, karşılıklı restleşmeler, hararetli tartışmalar ve şiddetli tepkiler olası. Dolunay fazı yaklaşık 4 gün süreceğinden, bu huzursuz ve gerilimli enerjiler 23 Nisan gecesi saat 1.30'a kadar en yüksek frekansta titreşip sonra etkisi azalarak 15 gün devam edecektir. Bu zaman zarfında aşırılıklara kapılmamaya dikkat etmekte yarar vardır.  

Bu köşeden sizinle her burcun olumlu ve olumsuz özelliklerini paylaşırken astroloji ile ilgili temel kuralı tekrar hatırlatmakta yarar var. Bu genel özellikler kendinizi tanımanıza ve diğerlerini de anlamanıza yardımcı olacaktır ancak birebir sizi tanımlamayacaktır. Çünkü her insan12 burç enerjisinin çok özel bir karışımı olduğundan sizi siz yapan özelliklerin belirlenmesi ancak doğum haritanızın doğru okunması ile mümkündür. Bu oldukça derin ve karmaşık bir konu olduğundan ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyanlar yazılarıma kişisel web sitem olan www.eylulesintisi.com.tr den ulaşabilirler. Şimdi Koç burcu özelliklerine kaldığımız yerden devam edecek olursak bu savaşçı enerji "Kahraman" ve "Fatih" mitine karşılık gelir. Koç burcunun yönetici gezeni Mars da zaten mitolojide Savaş Tanrısı "Ares" dir. Gerçek savaşçı ne istediğini ve onu nasıl elde edeceğini bilen cesur, atak ve kararlı bir eylemcidir. Savaşçı yönü gelişmiş olan Koç burcu dürtülerine güvenir zira savaş esnasında bir anlık gafletin ölüm demek olduğunu içgüdüsel olarak bilir. Bu nedenle o normal şartlarda bile hep tetikte ve teyakkuzdadır. Genellikle ilk tepkisi hücum-ataktır. Hayatta kalma içgüdüsü o kadar kuvvetlidir ki en vahim durumda bile kuyruğu dik tutmayı başarır. İradesi güçlü, inisiyatif sahibi ve risk alabilen bir yapıdadır. Bu nedenle çoğunlukla ilklerde onun imzası vardır çünkü kimsenin cesaret edemediği şeyleri o yapar, kimsenin adım atmadığı yerlere o gider. Önüne dikilen dağ gibi engelleri o ortadan kaldırır ve ardından gelenlere yol açar. O doğal bir lider,o bir çığır açıcıdır. Bazen de "O" devrinin çok ilerisinde modern ateşli teçhizatı kullanarak, gemileri karadan kızaklarla denize indirip doğu Roma imparatorluğunun gözbebeği İstanbul'u fetheden, dahası bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmed' dir.. (1)

Savaşçı arketipi aynı zamanda bir erkeğin delikanlılıktan olgun erkekliğe geçişini sağlayan dinamik ve stratejik eril enerji biçimidir. Bu enerjinin dişi versiyonu Amazon arketipidir. Savaşçı enerjisinin olumsuz kullanımında baskıcı ve dayatmacı tutumlar, cahil cesareti, gözü karalık ve kendini haklı görme ihtiyacı ağırlık kazanır. O zaman da tiran, diktatör, zorba, zalim, kabadayı, fedai, gaddar, şirret ve kafa koparan tiplemeleri öne çıkar. Koç burcu şahsiyete çok önem verdiğinden kazara onu fark etmez ya da kasıtlı olarak varlığını görmezden gelirseniz sizi doğduğunuza pişman edebilir. Aşırı tepkisel davranmasına rağmen temelde haklı olduğu çok önemli bir nokta vardır; bir ilişki karşımızdaki insanın varlığını tanımakla başlar. Karşımızdakinin varlığını tanımadığımızda ya da değerini küçültmeye kalktığımızda egosunu çiğneriz, bu da o kişi ile aramızdaki ilişkiyi zora sokar, kaldı ki bunu bir Mars’lıya yapmak peşinen ölüm fermanını imzalamak demektir. Koç burcu kendiyle çok fazla meşgul olduğundan diğerlerinin ne istediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu anlamakta zorlanır. Diğerlerinin kendisi gibi düşündüğünü var saydığından ve her şeyi kişiselleştirmeye meyilli olduğundan çoğunlukla ilişkilerinde sıkıntı yaşar. Ancak o hayatın içindeki kızıl renktir ve canlanmak için hepimizin bu kızıl enerjiye ihtiyacı vardır. Koç burcu enerjisi günümüz dünyasında mücadeleci, girişimci ve rekabetçi bir yapıya işaret eder. Yeryüzüne Koç burcu olarak gelen (Güneş Koç) ya da yolu (Kuzey Ay Düğümü Koç ) olan bir kişinin geliştirmesi gereken temel özellikler; cesaret, iç güdülerine güvenmek, mücadele etmek, kendi isteklerinin peşinden gitmek, kendi yolunu bulmak ve kendiyle yürümek isteyenlerin elinden tutmaktır. Vicente Blasco Ibanez'in sözleri Koç burcuna kılavuzluk edecek niteliktedir;

"Artık adımları kararlıydı;

Yüreğinde bir mucize olmuştu;

Kendi yolunu bulmuştu..." (2)

Dip notlar;

(1) Fatih Sultan Mehmed (30.3.1432/Edirne) bir Koç burcu olup, Koç burcu enerjisine olumlu bir örnektir.
(2) V.B. Ibanez- Mahşerin Dört Atlısı adlı eserinden.

Kaynakça;

Nazan Öngiden- Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Varolan

 

 

 

ÖNCEKİ YAZI EYLÜL ESİNTİSİ İNSTAGRAM SAYFASI SONRAKİ YAZI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın