Eylül Esintisi - Domates Salçası

Domates Salçası

Bu yıl sizler için “Her Mevsim Ayrı Bir Tat” köşemizde bir yaz bitkisi olan domatesi seçtik. Bizim kültürümüzde “yazdan kışa hazırlık” alışkanlığı bulunduğundan genellikle Ağustos ve Eylül ayları salça, tarhana, erişte, turşu vb. gıdaların hazırlanarak mutfak dolapları veya kilerlerde yerini alması ile geçer.

Bu nedenle biz de yaz sonuna yaklaştığımız şu günlerde domates salçası tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Önce domates bitkisinin özellikleri ve faydaları nelerdir kısaca ona bir değinelim. Bilimsel olarak çekirdeği olan bitkiler meyve olarak kabul edilse de aslında domates hem meyve hem sebze olma özelliği taşır.

Domatesin Latince adı “Solanum İycopersicum” olup Patlıcangiller (Solanecease) ailesinden iki çenekli otsu bir bitkidir. Yaprakları tüylü ve hoş kokuludur. Çiçekleri sarı renklidir. Salkımlar halinde meyve veren domates bitkisi çok lezzetli ve faydalıdır.

Domatesin anavatanı Ant dağlarının uzandığı ülkeler başta olmak üzere Güney Amerika ve Orta Amerika olarak bilinir. Ülkemizde yaygın olarak Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarında yetişir. Domatesin yaklaşık 28 çeşidi bulunmakla birlikte yaygın olarak 7 türü kullanılır.