Eylül Esintisi - Do Not Disturb

Do Not Disturb

Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazıp yönettiği “Do Not Disturb” adlı son filmi 29 Eylül 2023 tarihinde Netfilix’te izleyici ile buluştu.

Cem Yılmaz’ın Aşk Gemisi dizisindeki barmen İsaac Washington, nam-ı diğer “Ayzek” adlı kahramandan esinlenerek kurguladığı film üçüncü sınıf bir otelin gece vardiyasında geçer.

Önceden arabalı vapurda büfecilik yapan Metin karakteri pandemi nedeniyle işsiz kalınca annesinin vasıtasıyla bulduğu otel işinde gece görevlisi olarak çalışmaya başlar. Yaka rozeti Çetin olan Metin bir geceye çok şey sığdırır.

Aşk Gemisinden deniz yollarına, oradan da otel gece müdürlüğüne uzanan macerasında Metin tıpkı etkisinde kaldığı dizi kahramanı Ayzek gibi herkese yardımcı olmak için çırpınıp durur…

Cem Yılmaz’ın zekâsı ve gözlem yeteneği mizah anlayışı ile birleşince günümüz popülist anlayışı eleştiri oklarının hedefi olur.

Kişisel gelişim, şifacılık, beslenme trendleri, pozitif yaşam formüllerinden tutun sosyal medyanın kötü kullanımına kadar hiçbir şey elinden kurtulmaz. Hatta satır arasında Astroloji de payına düşeni alır…

Henüz izlemeyenler için hatırlatmakta yarar var Cem Yılmaz’ın bol kahkahalı ya da fantastik filmlerine alışanlar bu karakomik filmde ancak tebessüm edebilir.

Tek mekân ve az sayıda insan arasında kurgulanan bu film onun hareketli filmlerine alışanlara biraz monoton gelebilir. Ancak düşündüren ve sorgulatan repliklerin kaçırılmaması gerekir.

İntiharın eşiğindeki edebiyat profesörü Bahtiyar’a (1), Ayzek’in haddini aşarak akıl vermesi ve kendi müptelası olduğu kişisel gelişim videolarını zorla izletmeye kalkışması karşısında aldığı cevap tam bir nokta atışıdır;

“Hastadan çok doktor var, herkes terapist”