Eylül Esintisi - Geleneksel Tarhanamız

Geleneksel Tarhanamız

Yaz mevsimini uğurlamaya hazırlandığımız şu günlerde "her mevsim ayrı bir tat" köşemizde sevgili ablam Nilgün Köroğlu'nun tarhana tarifine yer verdik. Geleneksel besinimiz olan tarhananın hazırlanışı için şimdi sözü işin erbabına bırakıyoruz.

Malzeme;

3 kg Kırmızı biber,

1 kg Domates,

1 kg Yoğurt

1 kg Soğan,

5 kg Un (1 kilosu tam buğday unu, 4 kilosu beyaz un)

1 yemek kaşığı Maya (Hazır maya kullanacaksanız biraz şeker ile kabartın doğal maya kullanacaksanız eski tarhananızı biraz su ile kabartın)

2 kaşık doğal tuz

Hazırlanışı;

Önce Kırmızı biber ve domatesler yıkanıp süzülür sonra irice doğranır. Soğanlar ayıklanır. Bir parça maya ile un karıştırılıp küçük bir hamur hazırlanır. Tüm malzemeler rondodan geçirilerek büyükçe bir kaba alınır. İçine un, yoğurt, maya, tuz ilave edilip iyice yoğrulur. Ele yapışmayacak kıvamı buluncaya kadar beş gün boyunca karılır. Gerekirse kıvamlanması için un ilave edilir ve ekşimeye başlayıncaya kadar kap içinde bekletilir. Ne kadar fermente olursa ekşiliği de o kadar artacağından fermente süresini damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

Tarhana hamuru kabarıp ekşidikten sonra hamurdan küçük parçalar koparılıp temiz bir çarşafa dizilir. Tarhana parçacıkları ara sıra çevrilerek kurumaya bırakılır. Kurutma işlemi rutubetsiz ve havadar bir ortamda yapılmalı (mümkünse sinekliği olan bir cam kenarı) Ben genelde yazlıkta hazırlıyorum (*)