Eylül Esintisi - Güneş Transitleri

Güneş Transitleri

Güneş sisteminin merkezi gücü Güneş, Zodyak’taki turunu ortalama 365 günde tamamlar. Günde ortalama 1 derece ilerler ve her burçta ortalama 1 ay kalır. Bu süreçte Güneş hangi burçta seyrediyorsa o burcun enerjisini etrafa yayar.

Güneş transitlerini anlamanın en basit mantığı onu doğum haritasının üzerine tutulmuş dev bir projektör olarak algılamaktır. Güneş transitleri 1 yıl boyunca doğum haritasının 12 bölümlük her bir dilimini 1 ay boyunca aydınlatır.

Güneş bir doğum haritasında geçtiği evi ısı ve ışığa boğduğundan söz konusu evin konularını canlandırır. Aynı zamanda aydınlattığı evde yer alan gezegenlere temas ettiğinde o gezegenlerin etkisini güçlendirir.

Tr Güneşin ortalama etki süresi geniş orbla değerlendirirsek 1 hafta kadardır. Özellikle Tr. Güneş doğum haritanızda bir gezegene kavuşum yaptığında o gezegene yakın mercek tutulmuş gibi olur.

Güneş enerjisi ile beslenen gezegenin fonksiyonu artacağından daha önce görmekte zorlandığınız noktalar ışıyarak görünür olmaya başlar. Diğer bir deyişle Güneşin dokunduğu her şey bilince çıkar.

Transit Güneş açı yaptığı gezegenin ve bulunduğu evin konularını kişinin gündemine taşır. Kişiyi teşvik eder, odaklar ve harekete geçirir. Olma ve yaratma dürtüsünü güçlendirir, tanınma ihtiyacı ve kişisel karizmayı artırır.

Bu süreçte kişi Güneşini doğru besliyorsa egosu dengelenir, benlik gelişimi hızlanır, iradesi güçlenir, yaratma ve organize etme isteği, amaç edinme ve seçim yapma gücü artar. Kişinin tanınma ve kendini ispat etme isteği ivme kazanır.

Şayet kişi Güneşini doğru besleyemiyorsa egoistlik, bencillik, kibir, kendini beğenmişlik, özgüven kaybı veya özgüven patlaması yaşayabilir, şımarabilir. 

Güneş transitleri bizim temel yaşam gücümüze ve canlılığımıza atıfta bulunur. Ancak kişinin parlama noktası olabileceği gibi körlük noktası haline de gelebilir.

Ay nasıl ki nereden geldiğimiz, köklerimiz sorusuna karşılık geliyorsa Güneş de nereye gideceğimiz ve ne olacağımız sorusuna karşılık gelir. Kişinin kim olduğu ve öz varlığına dair sorulara cevap verir.

Bu nedenle Güneş neredeyse güç merkezi oradadır ve Güneşin hangi burçta olduğu bu güç merkezinin doğası hakkında önemli ip uçları barındırır.

Güneş doğum haritası akslarından birine kavuşum açısı yaptığında parlama etkisi artar. Coşku yükselir ve hayatla olan bağımız kuvvetlenir.

Güneş transitleri gündüz ritmimizi yakından etkiler. Günlük işleri çekip çevirmemize yardımcı olur. Harekete geçmemizi, kendimizi daha rahat ifade etmemizi ve hayattan keyif almamızı sağlar.

Güneş doğum haritasında bir gezegene sekstil ve üçgen açı yaptığında o gezegenin enerjisi kendiliğinden harekete geçip akmaya başlar. Güçlü ısı ve ışık kişinin yolunu aydınlatıp el attığı işi tamamlamasına yardımcı olur.

Güneş karşıt açısı kişinin bilincine ve egosuna keskin bir şekilde dokunacağından olumlu ve olumsuz özellikleri birlikte harekete geçirebilir. Meydan okuma, muhalefet etme, bencillik, kibir, övünme, başkalarına hükmetme, yargılama ve aşırı derecede özel olma tutkusunu tetikleyebilir, körlük yapabilir. Aynı zamanda bir bilinç patlaması, bir farkındalık yükselmesine de neden olabilir.

Güneş doğum haritasında bir gezegene kare açı yaptığında mücadele gücünü artırdığı gibi sürtüşme ve gerginlik de açığa çıkarır. Özellikle bir tetik noktasına dokunmuşsa bir hayli stres üretebilir, öfke ve kızgınlık açığa çıkarabilir, yorgunluk ve tükenmişlik sendromuna yol açabilir.

Güneş transitlerinin önemli bir belirleyici yönü de tıpkı Ay gibi tetikleyici rolü üstlenmesidir. Kişi o esnada önemli bir dışsal gezegen transiti altındaysa tıpkı Ay gibi Güneş de bu noktayı aydınlattığında mesele daha çıplaklığı ile ortaya çıkar.

Kişi önemli bir dışsal gezegen transiti yaşadığında gözden kaçırmaması gereken bir husus vardır. Çoğunlukla dışsal gezegenler üç parti halinde hayatlarımıza dokunur. Transitin ilk partisini “giriş”, ikinci partisini  “gelişme”, son partisini de  “sonuç” bölümü olarak dikkate almanızda yarar vardır.

Çoğunlukla transitin bu bölümlerine Ay defalarca dokunurken, Güneş daha seyrek dokunur. Gerek Ay’ın gerekse Güneş’in bu uzun süreli transiti ışığı ile aydınlatması sizin içinde bulunduğunuz durumu daha net görmenizi sağlayabileceği gibi meseleyi çözmenizi ve gerekli dersleri çıkarmanızı da kolaylaştırır.

Güneş gökyüzünde 1 yıllık turunu tamamladıktan sonra diğer bir deyişle bir doğum haritasında 12 evi dolaştıktan sonra bulunduğu konuma gelir ve natal Güneş ile kavuşum yapar. 

Güneşin 1 yıllık döngüsüne “Güneş Dönüşü= Solar Return” adı verilir (1)

Dipnot:

(1) Bir sonraki bölümde “Solar Return” konusuna yer verilecektir.

Kaynakça:

1) Astroloji Ders Notları,

2) Nazan Öngiden- Eylül Esintisi 1,2,3 ciltleri

3) Sue Tompkins- Astrolojide Açılar

4)Maurice McCann – Güneş ve Açıları

5)Steven Forrest- İçinizdeki Gökyüzü

6)Steven Forrest- Değişen Gökyüzü

7) 11.Ev Dergisi

 

ÖNCEKİ YAZI Güneş Açıları SONRAKİ YAZI
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın