Eylül Esintisi - Halkalı Güneş Tutulması

Halkalı Güneş Tutulması

2019 yılında 5 adet tutulma gerçekleşti. Sırasıyla;

- 6.1.2019 tarihinde Oğlak burcu 15 derece, 25 dakikasında kısmi (partial) Güneş tutulması,

- 21.1.2019 tarihinde Aslan burcu 0 derece 52 dakikasında tam(total) Ay tutulması,

- 2.7.2019 tarihinde Yengeç burcu 10 derece 38 dakikasında tam Güneş tutulması (1)

- 16.7.2019 tarihinde Oğlak burcu 24 derece 04 dakikasında kısmi (partial) Ay tutulması (2)

-26.12.2019 tarihinde Oğlak burcu 04 derece,07 dakikasında halkalı (annular) Güneş tutulması (3)

26 Aralıktaki yılın son tutulması gece saat 3.30 ile sabah saat 7 aralığında gerçekleşecek ve Güneşin % 97'lik kısmını örtecek. Ülkemizden gözlemlenemeyecek olan tutulma Suudi Arabistan (Katar çölleri), Hindistan'ın güney ucu, Sri Lanka, Malezya, Singapur ve Filipinler' den izlenebilecek.

Astrolojik çerçevede değerlendirdiğimizde tutulmanın hemen yanında 1A13 orbla Jüpiter biraz daha uzak mesafede 4A16 orbla Güney Ay Düğümü yer alıyor. Oğlak burcunda bir araya gelen Güneş, Ay, Jüpiter ve Gad dörtlüsü bir küme (4 point stellium açı kalıbı) oluşturuyor. Boğa burcundaki Uranüs bu tutulmaya 01S21 orbla, daha geniş bir açı ile de Jüpiter ve Gad'a üçgen açı yapıyor. Diğer yandan 2020 yılına damgasını vuracak olan Satürn- Pluto ikilisinin tutulma esnasında 01A28 orbla Oğlak burcunda yaptığı kavuşum açısı dikkate aldığında aynı düzlemde 5 gök cismi ile bir spesifik nokta toplanmış olacak. Bu oldukça yoğun bir Oğlak enerjisi demektir ve gökyüzünden yeryüzüne dalga dalga yayılacaktır.

Tutulma haritasının modeli Çanak tipi olup kulpunda Akrep burcundaki Mars yer alıyor. Mars kendi burcunda olduğundan güçlü durumda ancak bir tek Oğlak burcundaki Pluto ile altmışlık majör açısı var diğer 4 açısı minör değerinde. Tutulma haritasında göze çarpan bir diğer dinamik ise Venüs'ün Uranüs ile olan (04S33) kare açısıdır. Tutulmanın dizpozitörü Satürn ise Mars ile birlikte haritanın yöneticisi konumunda. Ay Oğlak da ve Merkür Yay da zararlı konumda iken,  Oğlak burcundaki Jüpiter ve Boğa burcundaki Uranüs ise düşüşte, Gad ise kötücül etkisi ile bilinen Facies (---) sabit yıldızı ile kavuşumda. Her ne kadar gözler tutulmaya üçgen yapan Uranüs açısına çevrilse de toz penbe bir tablo çizmek kendini kandırmak olur. Otorite kurma, disiplin uygulama, sıkı çalışma gibi konularda başarı vaad etse de ruhen bir daralma ve sıkışmayı beraberinde getireceği bir gerçektir.  

Yılın bu son tutulması ile ilgi daha fazla detaya girmeye gerek yok zira hem dipnotta belirttiğimiz hem de son dönemde paylaştığımız Satürn-Pluto kavuşumu ile ilgili yazılarımızda bu yoğun Oğlak burcu enerjilerinin olası etkilerine fazlasıyla yer verdik. Sadece şu önemli noktanın altını çizebiliriz; bizim ülkemizde Oğlak burcu enerjisinin ağırlıklı olarak gölge yönleri deneyimlendi. Son bir yılda peşpeşe namluya sürülen kurşunlar çok sayıda kadının canını aldı ve hala da ardı arkası kesilmeden almaya devam ediyor... Oysa aynı gökyüzü altında bir İskandinav ülkesi olan Finlandiya da bu enerjilerin aydınlık yüzü etkili oldu. Bu yoğun dişi enerji dalgası bir kadın başbakan ve kadınların ağırlıkta olduğu bir hükümeti iktidara taşıdı. Ne diyelim darısı bizim ülkemizin de başına...

Aslında orada tanık olduğumuz bu olumlu sonuç bizim yazılarımızda sıkça vurguladığımız bir gerçeği de teyit etmiş oldu. Bir enerji dalgası negatif yoğunlukta da olsa eğer kullanıcısının bilinç düzeyi ve farkındalık derecesi yüksekse olumlu yöne dönüşebilme potansiyeli de bir o kadar yüksek oluyor. Tersi durum söz konusu olduğunda ise bu negatif enerji dalgası kurşun gibi çöküyor ya da silindir gibi eziyor...  

26 Aralıktaki Güneş tutulmasının karanlık safhasında neyin mayalandığı 15 gün sonra oluşacak Ay tutulmasında ifşa olabilir. Bu konuyu 10.1.2020 tarihinde Yengeç burcunun 20 derecesinde gerçekleşecek yılın ilk Ay tutulmasında daha etraflıca değerlendirmek üzere şimdilik halkalı tutulmanın etkili olacağı bölgeleri gösteren harita ile yazımızı noktalayalım.

 

Dipnot;

1) Web.sitemizde "İletişim Ağlarının Çökmesi" başlıklı yazımızda kısaca değindik.

2) Web.sitemizde "Kısmi Ay Tutulması" başlıklı yazımızda bilhassa kadın darp ve cinayetleri ile ilgili değerlendirmelere yer verdik. Gökyüzünde birleşik etkiler uzunca bir süre hakim olacağından konuya ilgi duyanların bu yazımız ile birlikte "Satürn Dünya'ya Yaklaşırken" ve "Başrolde Satürn" adlı yazılarımıza bakmasında fayda var.

Kaynakça;

1) Eylül Esintisi III. cilt

ÖNCEKİ YAZI Kış Gündönümü SONRAKİ YAZI Astrolojik Polarite (2)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın