Eylül Esintisi - Hoş Geldin Haziran

Hoş Geldin Haziran

Eylül Esintisi olarak 4.yılımızı bitirirken aylık astrolojik takvim eşliğinde önemli gökyüzü hareketlerini yorumlayıp öngörüde bulunduğumuz bu bölümü de sonlandırıyoruz (1)

Haziran ayına Satürn-Uranüs karesinin ikinci dokunuşuyla merhaba diyoruz. Bu sert etkili açı büyük ölçekte değişim ve yenilme ihtiyacına işaret eder. Kişisel ve toplumsal ölçekte dikkate alacak olursak gerekli değişim ve yenilemeye direnç göstermek ani kırılmalara sebep olabilir. Artık bilimsel aklın rehberliğinde hareket edilmesi ve çağın ihtiyaçlarını karşılamayan köhnemiş sistemlerin terk edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda Uranüs'ün şimşek ve yıldırımları kaçınılmazdır (2)

Ayrıca sağlık açısından da bu açı oldukça zorlayıcı ve stres üreticidir. Bu nedenle aşırı stres yüklenmemek ve de stresi doğru yönetmek çok önemlidir. Bu süreçte düşme ve yaralanmalara, kemik kırılmalarına (özellikle kol, omuz, parmak veya kaburgalar), trafik sıkışıklığı ve araba kazalarına meyil artabilir.

Bu açı en bilinen anlamıyla eski ile yeninin mücadelesidir. Doğrusal (lineer)zaman ile döngüsel(cylic) zaman arasında cereyan eden kavrayış farklılıklarına dikkat çeker. Aynı zamanda soğuk hava koşullarına da işaret eder. Bilhassa fırtına, seller ve görülmemiş irilikte dolu yağışlarına tanık olabiliriz. Açıkçası bizi serin bir haziran ayı bekliyor. Ayrıca 26 haziranda başlayacak Uranüs, Menkar sabit yıldız kavuşumu 3 ay gibi uzun bir süre deklinasyonda etkili olacağından yaz mevsimi gelmekte gecikebilir.

10 haziranda İkizler burcunda oluşacak Halkalı Güneş Tutulması ülkemizden görülmeyecek. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika kıtasından izlenebilecek. Retro Merkür tutulma ile partil kavuşumda olduğundan İkizler burcunda üçlü ittifak oluşacak. Aynı zamanda bu üçlü ittifak Balık burcundaki Neptün ile de kare açıda. Tutulma haritasının modeli kase tipi olup kulbunda retro Pluto var. Tutulma haritasının yöneticisi Merkür, Jüpiter ve Satürn üçlüsü olup Mars ve Uranüs ise düşüşte. En yakın orbdaki açı Satürn-Uranüs karesi. Ayrıca Merkür deklinasyonda gene kendi ile Mars doğasındaki Bellatrix ile kavuşumda.

İkizler-Yay ekseninde hareket eden Ay düğümleri aynı zamanda deklinasyonda kraliyet yıldızları ile kavuşumda olduğundan tutulmaların etkisi en fazla okullar (bilhassa üniversiteler,rektörler, dekanlar) eğitmenler, öğrenciler, medya sektörü, gazeteciler, yazarlar, turizm sektörü ve nakliyeciler üzerinde etkili olabilir. Ancak hem tutulma yöneticisi Merkür'ün hem de tutulma harita modeli odağında yer alan Pluto'nun retro oluşu ciddi kilitlenmelere yol açabilir. Sözcükler havada uçuşsa da bir yere bağlanmakta bir sonuca varmakta sıkıntı yaşanabilir. Kendini ifade etmede tutukluklar yapabileceği gibi yanlış anlamalara da meyil verebilir(4) Bir de tutulmanın Neptün ile kare açıda olması sislenmeye, rota ve yön belirlemede sıkıntıya, havalanı ve limanlarda karışıklığa neden olabilir. Deniz ve Hava yolu seferlerinde aksamalar yaşanabilir. Uç noktada uçak düşmeleri, denizlerde kazalara veya mülteci krizlerine yol açabilir. 

Geçen ay medyada cereyan eden iddia ve söz düelloları ancak Merkür 23 haziranda ileri harekete geçtikten sonra bir sonuca doğru ilerleyebilir. Karanlıkta kalan pek çok bilgi günışığına çıkarken beraberinde bir bilgi (ikizler)-Ahlak (Yay) kirliliğini de taşıyabilir. Ülkemizde uzun süredir yaşanan ahlaki çökkünlük ve bilgi deformasyonu artık toplumsal arınma ve yeniden yapılanmaya duyulan ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu kuvvetle vurgulayabilir.

Güneş tutulmasının etkileri  24 Haziranda Oğlak burcu dolunayında daha belirgin bir şekilde açığa çıkabileceğinden Mayıs sonu gibi Haziran sonu da bir hayli huzursuz ve sancılı geçebilir. 20 haziranda Jüpiter, 27 haziranda Neptün geri hareketine başlayacak. Şimdi gelişmeleri gün gün izleyebileceğiniz astrolojik takvime geçebiliriz.

01 Haziran: Ay Balıkta, Mars-Neptün üçgeni (1 gün),Güneş-Kad kavuşumu (2 gün) Satürn-Uranüs karesi (1 ay), Venüs-Betelgeus+++ kavuşumu (2 gün), Venüs-Polaris kavuşumu (2 gün), Mars-Pollux kavuşumu (2 gün), Kad-Aldebaran +++ kavuşumu, Gad-Antares +++ kavuşumu

02 Haziran: Venüs Yengeçte, 11 derece Balık son dördün fazı, Güneş-Satürn üçgeni(2 gün)

03 Haziran: Ay Koçta, Merkür-Neptün karesi(5 gün),Venüs-Jüpiter üçgeni(2 gün)

04 Haziran: Mars-Pluto karşıt (3 gün), Mars-Procyon kavuşumu (3 gün),

05 Haziran: Merkür-Pacht kavuşumu (4 gün)

06 Haziran: Ay Boğada, Merkür- Capella kavuşumu (4gün), Ay-Mirach kavuşumu

07 Haziran: Güneş-Rigel kavuşumu ++ (2 gün)

08 Haziran: Ay İkizlerde, Merkür-Bellatrix ++ kavuşumu (3 gün), Venüs-Mirzam kavuşumu (2 gün), Ay-Capulus kavuşumu,

10 Haziran: 19 derece İkizlerde Halkalı Güneş tutulması,Güneş-Merkür kavuşumu (2 gün), Venüs-Alhena kavuşumu,

11 Haziran: Ay Yengeçte, Mars Aslan burcunda, Güneş-Bellatrix kavuşumu(2 gün),

12 Haziran: Güneş-Neptün karesi (2 gün) Güneş-Capella kavuşumu (2 gün), Güneş-Pacht kavuşumu (2 gün),

13 Haziran: Ay Aslanda, Ay-Procyon kavuşumu

14 Haziran: Venüs-Sirius +++ kavuşumu, Venüs-Canopus ++ kavuşumu (2 gün),

15 Haziran: Merkür-Rigel kavuşumu (15 gün),

16 Haziran: Ay Başakta,

18 Haziran: 27 derece Başak burcunda ilk dördün sonrasında Ay Terazide...

19 Haziran: Güneş-Betelgeuse kavuşumu (2gün), Güneş-Polaris kavuşumu (2 gün), Venüs-Castor kavuşumu

20 Haziran: Ay Akrepte, Venüs-Neptün üçgeni (2 gün), Jüpiter durağan,

21 Haziran: Güneş Yengeç burcunda aynı zamanda Yaz Gündönümü (yılın en uzun günü ve kısa gecesi) Venüs-Pollux kavuşumu

22 Haziran: Ay Yayda, Güneş-Jüpiter üçgeni (2 gün),Jüpiter ileri harekette,

23 Haziran: Venüs-Pluto karşıt (2 gün), Merkür ileri harekette

24 Haziran: 3 derece Oğlakta dolunay

25 Haziran: Neptün durağan,

26 Haziran: Ay Kovada, Uranüs-Menkar --- kavuşumu (ay sonu dahil)

27 Haziran: Venüs Aslan burcunda, Neptün retro

28 Haziran: Ay Balıkta, Güneş- Mirzam kavuşumu (2 gün),

30 Haziran: Mars-Satürn karşıt, açısı, Güneş-Alhena kavuşumu


Dipnot:

(1) Bu yazı dizimize tamamen okurlarımızdan gelen yoğun talep üzerine başlamıştık ancak okurlarımız görüş ve yorumlarıyla yeterli derecede katılım sağlamadığından ve bizim açımızdan da hazırlaması oldukça vakit aldığından bu bölümü son kez  okuyucularımızla paylaşıyoruz. 

(2) Uranüs Boğada, Satürn Kovada  ve Jüpiter-Satürn Kavuşumu başlıklı yazılarımızda bu etkilere geniş yer verdiğimizden dileyen okurlarımız bu yazılarımıza da bakabilir.

(3)Deklinasyonda Uranüs-Menkar kavuşumu 27 Hazirandan 15 Ekime kadar toplam 110 gün yani 3 ay 18 gün gibi uzun bir süre etkisini sürdürecek. 14 derece Boğa burcunda konumlanan Menkar sabit yıldızı, Alpha Cetus takım yıldızına ait olup Satürn doğasındadır. Arapça karşılığı "burun deliği" anlamına gelir. Olumsuz etkileri ile bilinen bir yıldız olduğundan kişinin haritasında zor bir konumda ise hastalıklara tutulma, itibar veya mal kaybına sebep olabilir. Kişiye şansızlık getirebilir. Toplumsal ölçekte de benzer etkiler kolektif bir şekilde açığa çıkabilir. Genelde bu güçlü etkiler toplumun bilinçaltı uzantılarını temsil ettiğinden baş edilmesi zordur.

(4) Kraliyet Yıldızlarından Aldebaran'ın Kad ile, Antares'in de Gad ile kavuşumu Nisan ayı sonundan Haziran ayı sonuna kadar toplam 65 gün gökyüzünde etkili olacak. Dahası da var 27 gün de Temmuz ayından eklersek toplam 92 gün yani 3 ay 2 gün etkili olmuş olacak.

 

 

 

 

 

 

ÖNCEKİ YAZI Zeytinyağlı Enginar SONRAKİ YAZI
8.Yıla Başlarken
8.Yıla Başlarken
26.06.2024 14:11:32
Eylül Esintisi 8. Yaşında
Eylül Esintisi 8. Yaşında
15.06.2024 10:17:01
Hamburger Köftesi
Hamburger Köftesi
18.05.2024 10:05:37
Yorum Yazın