Eylül Esintisi - Karadeniz'de Eylül Esintisi...

Karadeniz'de Eylül Esintisi...

Merhaba sevgili okuyucu,

Bu kez 8 gece 9 gün süren doğu Karadeniz gezimizle karşınızdayız. Sevgili yol arkadaşım Tuğba Bayram yoğun iş temposu nedeniyle aramıza katılamayınca geziyi fotoğraflayıp sizlere aktarmak bana kaldı. Grubumuzda bulunan kişilerin bu geziye katılma amaçları farklı olabilir ama benim tek amacım büyük şehirde yaşamaktan kaynaklanan gürültü ve kirlilikten uzaklaşıp doğa ile bütünleşmekti. Doğa terapisi yapıp enerji sistemimi yenilemekti. Ağırlıklı olarak orta yaş grubundan oluşan 9 kişilik doğa gezimiz, Arhavili arkadaşımız Vahdet Cebeci'nin gönüllü rehberliğinde gerçekleşti. O, Karadeniz'in eşsiz güzellikteki doğasına ait rotayı çizerken, ben de gezdiğimiz yerlere ait temel bilgileri sizler için araştırıp derledim.   

İlk gün; 21.9.2019;

Yağmur eşliğinde Trabzon hava alanına indik. Çayeli Hüsrev Lokantasında bizi bekleyen Arhavili arkadaşımız ve gönüllü rehberimiz Vahdet Cebeci ile buluşup öğle yemeğimizi yedik.

      

1958 yılından bugüne hizmet veren Hüsrev Lokantası etli kuru fasulyesi ile ünlü. Turşusu ve bol fındıklı sütlaçı da tatmaya değer. Yemekten sonra gene yağmur eşliğinde ilk durağımız olan Zil Kaleye doğru yol aldık.

Zil kale;

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi sınırında Fırtına vadisine hakim yüksekçe bir tepe üzerinde konumlanan Zil kale 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşuyor. Kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte 13.yüzyılda bölgede yaşayan Kommenosların sarp bir kaya üzerine inşa ettikleri söyleniyor. Zil Kale, Cenevizliler başta olmak üzere Rumlar ve Osmanlılar tarafından kullanılmış. Yakın zamanda yeniden restore edilmiş.

  

Eşsiz bir manzaraya sahip, hemen yanı başından yeşillikler içinde Fırtına deresi gürül gürül çağlayarak akıyor, Sis ise hemen hiç eksilmiyor. Arkeolojik sit alanı içinde yer alan Zil Kale aynı zamanda tarihi ipek yolu üzerinde bulunuyor.