Eylül Esintisi - Karadeniz'de Eylül Esintisi (5)

Karadeniz'de Eylül Esintisi (5)

Beşinci gün 25.9.2019

Hava oldukça sıcak ve ilk durağımız Mençuna Şelalesi... 

Mençuna Şelalesi

Türkiye'nin ekolojik özellikleri en iyi korunan alanlarından bir olan Kamilet vadisinde yer alan Mençuna şelalesi simsiyah kayalıklardan bembeyaz köpükler saçarak akıyor. Şelalenin iri kayalarla çevrili yamaçlarında bir de yüzülebilir göleti bulunuyor. Türkiye'nin en yüksek şelaleleri arasında yer alan Mençuna, Arhavi ilçesine 15 km uzaklıkta olan Arılı dağlarına bağlı Sazlık yaylasındaki küçük ırmakların birleşmesiyle oluşmuş. Yaklaşık 90 metre yükseklikten aşağıya alt ve üst  kol olmak üzere iki kaide üzerinden çağlayarak akıyor. En coşkulu akışı bahar aylarında iken yaz aylarında biraz duruluyor. Mençuna şelalesine yakın konaklama yerleri arasında iki katlı sekiz bungalovdan oluşan Mençuna konakları doğayla uyum içinde görünüyor.

Zirveye varınca Nilgün ve ben şelale ile birlikte çağlayıp coştuk...

İstanbul'a döndüğümde bu kadar temiz bir doğayı bulamayacağımı bildiğimden mümkün olduğunca bu şifalı enerjileri içselleştirmeye çalıştım.

Şelaleye varmak için tırmandığımız patika yollara bayıldık. Doğal kaynak çeşmelerden akan buz gibi billur suları içip, yüzümüzü gözümüzü yıkadık, ferahladık...