Eylül Esintisi - Karadeniz'de Eylül Esintisi (6)

Karadeniz'de Eylül Esintisi (6)

Altıncı gün 26.9.2019

Batum

Gürcistan özerk cumhuriyeti Acara'nın başkenti olan Batum, Arhavi ile sınır komşumuz. Karadeniz kıyısındaki bu liman şehri subtropikal bir iklime sahip. Narenciye ve çay üretimi açısından zengin ancak daha çok lüks otelleri, eğlence merkezleri ve kumarhaneleri ile öne çıkıyor. Açıkçası Karadeniz'in eğlence merkezi haline geldiğinden gece hayatına düşkün olanlar için tam bir cazibe merkezi konumunda. Hatta bu amaçla buraya gelenlerin tuzağa düşürüldükleri bilinse bile gene de heveslisi çok... Batum'a geçmek için vize gerekmiyor sadece kimlik kontrolü ile insanlar bir yakadan diğerine gidip geliyor.

 

Batum'un havadan kuş bakışı izlenmesi için teleferik sistemi kurulmuş. Çelikten kuşları andıran teleferikler durmadan bir uçtan diğer uca insan taşıyor. Size bir fikir vermesi amacıyla teleferikten şehri görüntülemeye çalıştım. İşte tepeden şehrin panoraması...

Şehrin eski dönemden kalma alçak evleri sonradan yapılan yüksek binalar tarafından hızla kuşatılmaya başlanmış. Her geçen gün sayıları artan gökdelenler burada Türk müteahhit firmaların egemenliğine işaret ediyor.