Eylül Esintisi - KASIM AYI

KASIM AYI

Kasım ayının ilk üç haftası Akrep burcu/Pluto, son bir haftası da Yay burcu/Jüpiter enerjisi ile titreşir. Kasım, sonbaharın bütün hüznü ve ağırlığıyla üstümüze çöktüğü bir aydır. Güneş ışık ve ısısının tesiri azaldığından bu duruma bağlı olarak mevsimsel depresyon (sad) gelişmektedir. Aslında mevsimin doğasından kaynaklanan bu geçici durum insanın doğayla eşgüdümlü ritimleri bozulduğundan kolaylıkla kronik depresyona dönüşmektedir. Çağımızın doğal yaşamı tıbbileştiren, en ufak bir rahatsızlığı bile hastalık olarak etiketleyen sağlık politikasına, büyük şehirlerdeki aşırı hız, kirlilik ve keşmekeş de eklenince yaşam hem sunileşmekte hem de ağırlaşmaktadır.

23 Eylül sonbahar ekinoksundan itibaren "kapanan açı" döngüsüne girdiğimizden, yaşam enerjileri de daralmaya başlamıştır. Buna bağlı olarak tüm canlılarda içe dönme, kendi kabuğuna çekilme ihtiyacı da artmıştır. Akrep burcu enerjisinin yayıldığı Kasım ayı doğanın çıplaklaştığı, ıssızlaştığı ve yeryüzündeki canlıların geçici kış uykusuna yattığı, bir nevi "yarı ölüm" sürecidir. 21 Aralık'a kadar karanlık hüküm süreceğinden ışık tohuma hapsolmuştur. Doğadaki tüm canlıların yaşamı ilk önce tohumda başladığından bu "tohum evresi" gereklidir. Yaşamı oluşturan her öz ışığa kavuşmadan önce karanlık bir süreçten geçmek zorundadır. İşte Akrep burcu/Pluto enerjisi bu toprak altınına gömülü tohumda gizlenen cevheri, karanlık, sessiz ve ıssız bir süreci temsil eder. İnsan bu mevsimsel döngüye uyum sağlayabilme esnekliğine sahiptir. Yapması gereken şey mümkün olduğunca hayatı daha "yavaş" bir tempoda sürdürmek, protein ve karbonhidratça zengin gıdalarla beslenerek yaşam enerjisini korumaktır.

Kasım ayı Akrep burcu doğumlarının en sık görüldüğü aydır. Ne var ki bir Akrep bebeğinin dünyaya gelişi çoğunlukla aile ya da yakın çevreden yaşlı birinin dünyadan ayrılışı ile çakışır! Dışarıdan bakıldığında bu çakışma biraz iç ürpertici görünse de aslında hücresel düzeyde yıkım ve yeniden yapım mekanizması olan "apoptoz" a anlamlı bir örnek teşkil eder. İşlevini tamamlayan yaşlı hücre yerini genç hücreye bırakır. Böylece yaşamla ölüm arasındaki süreğenlik ve  devingenlik korunur. Akrep burcunun o muazzam sebat ve dayanıklılığı, hayatta kalmanın o acımasız mücadelesi Kasım ayının bir karakteristiğidir.

Kasım ayı sağlık tablosuna gelince Akrep burcu enerjisinin bedenimizdeki başlıca yansıma bölgeleri; üreme organları, makat ve kuyruk sokumu bölgesi, dış salgı (gözyaşı, tükürük, ter ve yağ) bezleri ile karma salgı ( hem enzim hem de hormon salgılayan- mide-pankreas- eşeysel) bezler, burun, geniz, hücredeki yıkım ve yeniden yapım mekanizması (apoptoz), beyindeki koku alma soğanıdır. Bir kişinin doğum haritasının öznel konumuna (natal- transit- progres) bağlı olarak bu organlarla ilgili bazı sağlık sorunları açığa çıkabilir. Başlıcaları; viral enfeksiyonlar, basur ve kıl dönmesi, kuyruk sokumu ağrıları, burun eti şişmesi, geniz akıntısı, sinüzit, kötü huylu urlar, kolon kanseri ve ağır metal zehirlenmelerdir. Bu rahatsızlıklardan her hangi birine sahip olan ya da yatkınlığı bulunanların bu ay biraz daha dikkatli olmalarında ve sağlık kontrollerini aksatmamalarında yarar vardır. Kasım ayının doğası sert ve hırçındır. Bu sebepten Kasım kasıp kavurur...

Sağlıcakla kalın.

 

 

ÖNCEKİ YAZI PLUTO'NUN ASTRONOMİK ÖZELLİKLERİ SONRAKİ YAZI GÖKLERİN KIZI ASTRAEA
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın