Eylül Esintisi - Kova Burcu Bekrileri

Kova Burcu Bekrileri

Ellerde kadeh kadeh kader çizgileri...

Dolsun yeni baştan boşalan testileri...

"Olmaz" deme...  öfkelenme ey kutlu yasak!

Hoş gör Kova burcunda doğan bekrileri!


Arif Nihat Asya

Doğum tarihi ve yeri; 7.2.1904 /Çatalca-İstanbul

Ölüm tarihi ve yeri; 5.1.1975/ Ankara

İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü mezunu olan Arif Nihat Asya şair, yazar ve öğretmendir. Bir süre TBMM'de milletvekili olarak da görev yapmıştır.

Şiirlerinde hece, aruz ve serbest vezinleri kullanan Asya, ağırlıklı olarak vatan ve milliyetçilik temaları ile birlikte din ve kadim Türk uygarlığı konularını işlemiştir. Ünlenen bayrak şiirinden ötürü "Bayrak Şairi" olarak da anılır.

Arif Nihat Asya'nın "Kova burcunda doğan bekriler" nitelemesi (1) dikkatimi çekince acaba kendine mi yoksa başka birine mi atıfta bulunuyor diye merak ettim. Şair belli ki astrolojiyle de biraz ilgilenmiş bu da hoşuma gitmedi değil doğrusu...  

Önce doğum tarihini tespit edip doğum haritasına bakınca Kova burcu olduğunu gördüm. Öyleyse kastettiği "Bekri Mustafa" değil ya! (2) Muhtemelen kendisidir diye düşündüm.

Keskin zekası, nüktedanlığı, hiciv yeteneği ve özgün yazım tarzı Kova burcu enerjisi ile bağlantılı olsa da bekrilik Kova burcundan ziyade su elementine mensup Balık, Yengeç ve Akrep burcu enerjileri ile ilişkilidir.

Niyetimiz burada onun doğum haritasını detaylı bir şekilde tahlil etmek değil. Sadece nüktedanlıkla doğrudan Kova burcuna bağladığı bekrilik nitelemesinin arka planına yakın mercek tutmaktır.

O halde doğum haritasındaki gezegen dağılımı ile başlayalım;

- Güneş, Satürn ve Şans Noktası Kova burcunda (hava elementi)

- Ay Akrep burcunda (su elementi)

- Venüs-Merkür-Chiron Oğlak burcunda (toprak elementi)

- Mars, Jüpiter ve Güney Ay Düğümü Balık burcunda (su elementi)

- Uranüs Yay burcunda (ateş elementi)

- Neptün Yengeç burcunda (su elementi)

- Pluto İkizler burcunda (hava elementi)

- Kuzey Ay Düğümü Başak burcunda (toprak elementi)

Doğum saatini bilmediğimizden Yükselen ve Tepe Noktasının hangi burçta olduğunu ve gezegenlerin hangi evlere dağıldığını bilemiyoruz.

Doğum haritasındaki element dağılımı ise şu şekilde; 4 hava elementi, 5 su elementi, 4 toprak elementi, 1 ateş elementi. Şüphesiz iki bilinmeyen element (Asc ve Mc) bu dağılımı etkiler ancak mevcut haliyle en yüksek puan su elementinde. Kova Burcunun yönetici gezegeni Yay burcundaki Uranüs tek ateş elementi temsilcisi. Tek element her zaman dikkatleri üzerine çeker. Bilhassa Güneş yöneticisinin tek element simgesi oluşu için için yanan bir yapıya işaret eder. Biraz kül biraz duman misali...

Doğum haritası modeli Lokomotiv ve bu lolomotivi Akrep burcundaki Ay çekiyor. Aynı zamanda Ay Yanan Yolda (Moon in via combusta) Başlıbaşına bu zor konum fiziksel ve psikolojik düğümlerin bekrilikle açılmasını sağlamış olabilir.

Doğum haritasında hiç göz ardı edemeyeceğimiz nokta ise Oğlak burcundaki "açısız Venüs" konumu. Muhtemelen sevme ve sevilme ile değer verme ve değer görme sorunları, yakın ilişkilerde aradığını bulamama, tüm ilişkilerinde ciddi ve mesafeli davranma, yalnızlığa meyil söz konusu olabilir.

Uç noktada karşı cinsle ilişkilerinde kendisini mutsuz ve talihsiz hissedebilir. Ancak duygusal açıdan kadınlarla sıkıntı yaşamaya açık olsa da düşünsel açıdan kadınların hayati öneminin ve toplumsal rolünün fazlasıyla ayrıdında olabilir...

Sonuçta tek element gibi açısız bir gezegen de doğum haritasının hem medar-ı iftiharı hem de sebeb-i felaketi olma potansiyeli taşır. Ayrıca ateş elementini tek başına temsil eden Uranüs, Neptün ve Gad ile T-kare açı kalıbı içinde. Aynı şekilde Jüpiter ve Kad ile de T-Kare açı kalıbın apeksinde yer alıyor. Dolayısıyla ciddi bir ateş ve su uyuşmazlığı mevcut.

Kova burcu idealist ve teorisyen olduğundan pratikle arası iyi değildir. Zekası uzayın en ücra köşelerine kadar uzansa da, hayatın günlük rutini, en sıradan ve basit işleri ayağına dolanabilir...

Güney Ay Düğümünün Balık burcunda yer alması içkiye düşkünlüğün genetik yatkınlıktan kaynaklanabileceğinin önemli bir emaresidir. Ayrıca Gad'ın kötücül etkileriyle bilinen sabit yıldız Scheat ile kavuşumu çare ve teselliyi içmekte bulduğunu gösterebilir. Dolayısıyla T-Kare açı kalıbına sabit yıldız Scheat de dahil olduğundan konfigürasyonun etkisi katlıyor...

Öyle görülüyor ki şair doğum haritasındaki hava ve su elementleri arasındaki uyumsuzluğu sanki kelimelere dökerek edebi alanda bir çıkış yolu bulmuş. Mars (Balık)-Pluto (İkizler) karesinin çözülebilmesi, kelimelerin (Merkür Oğlak) daha kolay yazıya dökülebilmesi, ahenk ve anlam kazanabilmesi için alkol bu noktada bir akışkanlık sağlamış olabilir.

Gergin ve huzursuz sinir sitemi (Güneş-Satürn-Şans Noktası Kova/ Pluto İkizler) içkiyle gevşeyip rahatlamasına, sert, kuru, sıkışmış damar sistemi (Venüs-Merkür-Chiron Oğlak) içkiyle yumuşamasına imkan tanımış olabilir.

Sonuç olarak gerek fiziksel gerekse psikolojik sebeplerden ötürü alkol onun hayatında elzem bir katalizör görevi üstlenmiş olabilir.

Birbirinden güzel ve anlamlı şiirleri, nüktedanlıkla örülü rubaileri ile Arif Nihat Asya'nın edebiyatımızda kendine özgü yeri ve değeri büyüktür.

7 Şubat onun doğum günü.

Aziz ruhu şad olsun.

Bir Kova burcu ve bekri babanın,

Yıldızlara sevdalı kızı olarak,

Şairimizi çok sevdiğim dizeleriyle,

Saygı ve rahmetle anıyorum.

"Yıldızların söneceği güne,

Yıldızlar sakladım..."

Dip not;

(1) Bekri; içkiye düşkün, gece gündüz içen, ayyaş

(2) Bekri Mustafa; IV.Murat döneminin ünlü ayyaşı. Zekası ve espri yeteneğiyle her beladan yakasını kurtaran kişi.

Kaynakça;

1) Arif Nihat Asya - Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor

2) Arif Nihat Asya - Rubaiyyat-ı Arif  IV/Kova Burcu

3) Wikipedia - Arif Nihat Asya

4) Mustafa Nihat Özön- Osmanlıca-Türkçe Sözlük

 

 

 

ÖNCEKİ YAZI Koç Burcu Meslekleri SONRAKİ YAZI Boğa Burcu Meslekleri
8.Yıla Başlarken
8.Yıla Başlarken
26.06.2024 14:11:32
Eylül Esintisi 8. Yaşında
Eylül Esintisi 8. Yaşında
15.06.2024 10:17:01
Hamburger Köftesi
Hamburger Köftesi
18.05.2024 10:05:37
Yorum Yazın