Eylül Esintisi - Lor Peynirli Biber Dolması

Lor Peynirli Biber Dolması

Dolmalık biber, Köpek Üzümü (capsicum annum) ailesine ait çoğunlukla yeşil renkli bir sebzedir. Kırmızı ve sarı renkli olanı da vardır. Pişirilerek yenildiği gibi çiğ olarak veya kurutularak da tüketilir.

Dolmalık yeşil biber ve diğer biber çeşitleri ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştirilir.

Dolmalık yeşil biber C vitamini açısından zengin antioksidan bir bitkidir. Ayrıca A, B6, B9, K1, E vitaminleri ile birlikte sodyum ve potasyum içerir. Kalorisi oldukça düşük olduğundan kilo vermeye yardımcı bir besindir.

Besin içeriği olarak yaklaşık %92’si sudan oluşur. Geri kalanı karbonhidrat, az miktarda protein, yağ ve liften ibarettir. Göz ve cilt sağlığı açısından yararlı olup aynı zamanda kanser riskini düşürür.

Bir yaz sebzesi olarak tezgahlarda bol şekilde bulunan dolmalık yeşil biberin etli ve zeytinyağlı dolma çeşitleri haricinde kızartması yapılır. Söğüş olarak da yenir.

“Her mevsim Ayrı Bir Tad” köşemizde yaz mevsimi yemek çeşidi olarak sizinle dolmalık biberin çok özel bir tarifini paylaşacağız. Bu özel tarif çay sofrasında lezzetle yenilebildiği gibi ara öğün olarak tercih edilebilir veya akşam kurulan çilingir sofrasında rakının yanına meze olarak da çok yakışır.

Rumeli mutfağının mahir bir ustası olan Selanikli babaannem Atiye Hanımın “Lorlu Biber Dolması” tarifi için sözü onun torunu olan sevgili ablam Nilgün Köroğlu’na bırakıyoruz.

Malzemeler

- 500 gr küçük köy biberi (kırmızı ve yeşil biber olabilir)

- Yarım bağ maydanoz ve dere otu

- 2 yumurta

-300 gr lor peyniri

-Pul biber, karabiber, nane,

- 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Biberleri yıkayıp baş kısmından dairesel kesin, suyunu süzdürüp bir tabağa alın.