Eylül Esintisi - MART AYI

MART AYI

Mart ayının ilk üç haftası Balık burcu/Neptün, son bir haftası ise Koç burcu/Mars enerjisi ile titreşir. Mart ayı da Eylül ayı gibi bir geçiş ayı olduğundan tekinsizdir. Hatta Eylül ayından fazlası vardır eksiği yoktur. Mart ayı astronomik olarak kapanan açının son evresini gösterir, 360 derece tamamlanır ve 21 Mart'ta 0 derece Koç ile yeni bir döngü başlar. Bunun astrolojik karşılığı 29 derece Balık (son) ile 0 derece Koç (ilk) halkalarının bağlanmasıdır. Bu oldukça hassas bir kaynak noktasıdır (1) Bu sebepten Mart ayı, on iki ay içinde en mimli olanıdır. Bir nevi "süpürge" ayıdır. Önüne kattığını siler, süpürür, götürür...

Kış mevsimi boyunca  devam eden doğadaki kristalizasyon şubat ayı sonu çatırdamaya ve kırılmaya başlar, mart ayında ise buza hapsolan su çözülerek toprağa karışır, bitkilere ve ağaç köklerine yürür. Su elementi olan Balık burcu enerjisiyle mart ayı boyunca nem yoğunlaşır. Aynı şekilde insan vücudunda da sıvı ve salgılar artmaya başlar. Kesif sis ve kaos etkisinin hakim olduğu bu ayda herkesin sağlığına daha fazla özen göstermesinde yarar vardır. Bilhassa Terazi burcu-Yükselen Terazi veya Terazi burcunda gezegen birikimi olan insanlar için ekstra zorlukları olan bir aydır (2)

Güneşin Balık burcundaki seyri boyunca vücudumuzun doğal ağrı kesicileri olan endorfin (iç morfin) ve melatonin hormonunda artış olur. Uranüs'ün şimşeği ile kış uykusundan sıçrayarak uyanan insanoğlu bu sefer de Neptün'ün şırınga ettiği morfinle sarhoş olur. Ayılıp kendine gelebilmesi için Koç'un ateşine ve Mars'ın demirine ihtiyaç vardır. Çözücü, dağıtıcı, gevşetici enerjilerin iş başında olduğu Balık burcu sürecinde dikkat dağınıklığı, dalgınlık, unutkanlık, halsizlik, yorgunluk, aşırı uyku hali, uyurgezerlik veya uykusuzluk sıkça görülebilir. Nadiren de psikolojik kaçış ve kayboluşlar (füg), koma hali, madde bağımlılığı ve kronik alkolizm problemleri açığa çıkabilir. Vücut genelinde veya beyinde sıvı dengesizlikleri (ödem) yaşanabilir. Sinüzit, saman nezlesi yaygınlaşabilir. Kılcal damar çatlaması veya genişlemesi, varis, rosacea, ayrıca gözlerde astigmat numarası da ilerleyebilir. 21 Mart' da Koç burcu enerjisinin de devreye girmesiyle göz ve göz çevresi alerjileri (bilhassa kızarıklıklar) göz iltihabı (konjonktivit)  açığa çıkabilir. Baş bölgesi ve kas ağrıları artabilir, daha seyrek olarak da yüz felci görülebilir.

Balık burcunun bedenimizdeki en tipik yansıma alanı vücudun bütün yükünü çeken ayaklardır. Mantar, tırnak dibi iltihabı, tırnak batması, ayak içe basma, taban düşüklüğü gibi rahatsızlıklar muhtemeldir. Balık'ın asıl zayıf noktası ise (aşil topuğu) aşil kirişidir. Aşil kirişi ağrısı veya aşil kirişi seröz torbası iltihabı (Albert hastalığı) seyrek de olsa ortaya çıkabilir.

Kışın uğurlanıp, ilkbaharın karşılandığı Mart ayı, su (Balık) elementinin ateş (Koç) elementine bağlandığı zorlu bir geçiş ayıdır. Suyun ateşi söndürme gücü olduğu kadar, ateşin de suyu kaynatma ve buharlaştırma etkisi söz konusudur. İlk bakışta elementel bir uyumsuzluk göze çarpsa da ateş ve su birlikteliğinin varoluşun mayası olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır.  

(1) Ayrı bir başlık altında anlatılacaktır.

(2) Başlı başına bir yazı konusu olduğundan zaman elverirse değinilecektir.

ÖNCEKİ YAZI AŞKIN BİR ENERJİ BALIK BURCU SONRAKİ YAZI MİTOLOJİK OKYANUS VE FIRTINA TANRISI POSEİDON (NEPTÜN)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın