Eylül Esintisi - MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Mustafa Kemal Atatürk'ün doğum tarihi tartışmalıdır. Doğum yılının 1881-1882 ve 1877 olduğunu ileri süren görüşler vardır (1) Mevcut kayıtlarda doğum tarihi çoğunlukla Rumi 1296/Selanik olarak geçse de onun kendisi için seçtiği asıl doğum tarihi Samsun'a ayak bastığı 19.5.1919 dur. Çünkü bu tarih işgal altındaki vatana Mustafa Kemal'in bir Anadolu Güneşi olarak doğduğu ve ülke kaderini değiştirdiği tarihtir. Samsun'dan başlayan ve Kurtuluş Savaşıyla imzalanan büyük mücadele onun yeni baştan doğumu olduğu kadar, bir ulusun da küllerinden yeni baştan Doğuş Destanı olarak tarihe geçmiştir.

Açıkçası hiç bir zaman Mustafa Kemal ATATÜRK' ün doğum haritasının peşine düşmedim, bunun yerine bilinçli bir şekilde onu araştırmayı ve incelemeyi seçtim. Kendi kaleme aldığı ve ülkesi için yaptıklarını belgeleriyle anlattığı NUTUK' u satır satır okudum. Hakkında yazılan pek çok eseri altını çize çize okudum. Aleyhinde yazılan kitaplara varıncaya dek okudum. Soluk alıp verdiğim sürece de bu uğraşım sürecektir...

Onun duruşu, bakışı, hitabı, giyimi kuşamı, davranışları, sözleri, fikirleri, eserleri zaten "devrinin çok ilerisinde" bir DAHİ olduğunu fazlasıyla anlatmaktadır. Bir doğum haritasından yola çıkmasam da, enerji dilini kullanarak onu okumaya çalıştığımda Uranüs/Kova burcu ve Neptün/Balık burcu enerjilerinin ön plana çıktığını görmekte zorlanmadım. Bu tabloya ekleyebileceğim daha fazla astrolojik gösterge olabilir ama bunlar ayrıntı değerindedir. Benim niyetim de zaten onun bir Kova burcu ya da Balık burcu olduğunu ispat etmeye çalışmak değildir. Ancak bu enerjilere vurgu yapmamın astronomik ve astrolojik bir dayanağı da bulunmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk, Kova burcunun yönetici gezegeni Uranüs'ün 1781 yılında keşfinden yaklaşık 100 yıl sonra, Balık burcunun yönetici gezegeni Neptün'ün 1846 yılında keşfinden yaklaşık 35 yıl sonra dünyaya gelmiştir. Uranüs ve Neptün "kolektif bilinci" etkileyen gezegenlerdir. Bu çerçevede değerlendirdiğimizde Mustafa Kemal bir Kova veya Balık burcu olarak dünyaya gelmemiş olsa bile- ki gelmesi kuvvetle muhtemeldir- bu iki gezegenin yüksek titreşimlerini fazlasıyla taşımaktadır. Genelde bir gezegen keşfedilme arifesinde dünyaya yoğun bir şekilde sinyaller göndererek tarihi süreci hazırlamaya başlar ve hemen ardından da büyük bir enerji patlamasıyla insan bilincinde ışıldar (2) Mustafa Kemal Atatürk bu yüksek titreşimli enerjileri üstün şekilde kullanmayı başaran bir dünya lideridir. O hem devrinin çok ilerisinde hareket eden bir dahi (Uranüs/Kova burcu), hem de vatanını düşman işgalinden kurtaran ve ömrünü milletine adayan (Neptün/Balık burcu) yani bütünün hayrını gözeten üstün bir insandır. Dünyayı yarı sömürge haline getiren emperyalist güçleri titrettiği gibi, tüm ezilen uluslara umut olan emsalsiz bir kahramandır. Dünya pek çok dehaya tanıklık etmiştir ne var ki Mustafa Kemal kadar asil bir dehaya bir daha denk gelmemiştir. Kısacık ömrüne, 57 yıla sığdırdıkları bu eşsiz dehanın tescilidir.

Olağanüstü yüksek zihinsel yetenek ve yaratıcı gücün bileşimi olan DEHA dünyaya özgün bir değer katma ayrıcalığıdır. Doğa bir dahi çıkarma konusunda fazla cömert değildir. Dünya ölçeğinde yüzyılda bir, bir dahi çıksa ne ala! Ne mutlu bize ki MUSTAFA KEMAL ATATÜRK gibi bir dahi TÜRK ULUSU' na nasip olmuştur. Ve ne yazık bize ki pek azımız bu üstün varlığın kadrini ve kıymetini bilip, onun ilkelerini ve eserlerini idrak edebilmiştir! Bir dehayı doğru anlayabilmek de şüphesiz vasatın üstünde bir zeka düzeyini gerektirir. Dünyayı yönetenler bizden çok daha fazla bu gerçeğin farkındadır. İşte onlardan birinin itirafı;

"Yüz yıllar nadir olarak dahi yetiştirir, şu şanssızlığımıza bakın ki,

O büyük dahi çağımızda Türk halkına nasip oldu..."

David L.George/İngiltere başbakanı- 1922

Kaynak; Atatürk Evi (Müzesi) Kütüphanesi/Şişli

(Sözün orijini; Centruries rarely bring up a genius. Look at our unluckiness, that great genius of our era, fell to Turkısh nation's share..."  British Prime minister/ 1922)

(1) Atatürk'ün biyografi ve seceresi üzerinde araştırmalar yapan Ali Güler, Atatürk'ün doğum tarihini 4.1.1881 olarak vermektedir. Murat Bardakçı'nın emekli bir din adamı olan Mehmet Ali Öz ile yaptığı bir görüşmede, söz konusu kişi, Osmanlı arşivinde bulduğu 9.1.1893 tarihli bir belgeye dayanarak Mustafa kemal'in 1877 yılında doğduğunu ileri sürmektedir. Daha farklı görüşler de bulunduğundan bu konuya ilgi duyanların ciddi bir şekilde araştırma yapması gerekmektedir.

(2) Zaman Kova İken... başlıklı yazımızda Uranüs keşfinin insanlık tarihine olan katkılarına yer verilmiştir. Daha fazla bilgi için dileyen bu bölüme bakabilir.

Not; bu yazı edebi veya belge niteliğinde değildir. Sadece Mustafa Kemal ATATÜRK' ün adsız bir neferi olarak, gönül gözümün ve enerji dilimin naçizane bir ifadesidir...

Kıymetli Paşama sonsuza dek sevgi, saygı, minnet ve sadakatle... 

 

ÖNCEKİ YAZI ŞUBAT AYI SONRAKİ YAZI ZAMAN KOVA İKEN...
Kuşlar da Gitti!
Kuşlar da Gitti!
11.07.2024 14:05:18
Teşekkürler Milli Takım
Teşekkürler Milli Takım
07.07.2024 22:17:49
Üç Beyaz
Üç Beyaz
05.07.2024 11:18:20
Yorum Yazın