Eylül Esintisi - Neowise Kuyruklu Yıldızı

Neowise Kuyruklu Yıldızı

Neowise Kuyrukluyıldızı yakın zamanda 27.3.2020 tarihinde keşfedildi. Parabolik (dışmerkezliliği 1 olan) yörüngeye sahip uzun dönemli bir kuyrukluyıldız olup, yörüngesinde ilerlerken yakınından geçtiği bir gezegenin çekim gücünden kendini kurtararak hiperbolik (dışmerkezliliği 1'in üzerinde olan) yörüngeye geçebilir bir özellik sergiliyor. Yaklaşık 5 km çapında bir kuyrukluyıldız.

Güneşin çevresinde bir tam dolanımı yaklaşık 6700 yıl olan Neowise'ın büyük kuyrukluyıldız unvanı yok. Bu unvan son derece uzun ve parlak kuyruğu olan yıldızlara veriliyor. Ancak Neowise'ın dünyamızdan geçişi ilgiyle izlendi.

Güneş sistemimizin sınırlarından gelen Neowise 3 temmuz 2020 de Güneşe en yakın konumdaydı ve Merkür'ün yörüngesinin içine girdi, 23 temmuzda ise dünyamıza en yakın konuma geldi. Neowise, temmuz ayı boyunca dünyanın pek çok köşesinden çıplak gözle izlenebildi. Batıdan doğuya doğru yol alan kuyrukluyıldız 16 temmuzdan sonra sönükleşmeye başladı.

Neowise ağustos ayında gözden uzaklaşarak Güneş sisteminin derinliklerinde kaybolacak. Onu izleme fırsatı bulanlar şanslı zira bir sonraki geçişi yaklaşık 6.766 yıl sonra gerçekleşecek. Çeyrek asırdır kuzey yarımkürede görülen en parlak kuyrukluyıldız olan Neowise geri dönerken dünyanın yörüngesinin dışından geçeceğinden görülemeyecek.

Dünyadan geçişini tamamlamaya hazırlanan Neowise ülkemizden de gözlemlendi.

Bursa-Karacabey Longoz ormanları üzerinde...

Ayrıca Neowise Ankara Üniversitesi Kreiken Rasathanesinden gözlemlendi. 22 temmuzu 23 temmuza bağlayan gece Ankara semalarında kuyrukluyıldızın dolaşacağını öğrenen Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş, Ankaralılara anlamlı bir mesaj verdi;
 

"Yaklaşık  6800 yılda bir görülen Neowise kuyrukluyıldızı, 22 temmuzu 23 temmuza bağlayan gece Ankara semalarında gözlemlenebilecek. Bu Geceyi kaçıranlar üzülmesin. Biz zaten mevcudiyetimize ışık tutan muhteşem bir yıldıza sahibiz."

Anıtkabir üzerinden geçerek Atamızı selamlayan Neowise kuyrukluyıldızı yolculuğuna devam etti.

Bu tarihi yolculuğunda Neowise'ın dünyamıza kendinden ne kattığı ve insanlığı nasıl etkileyeceği ilerleyen süreçte anlaşılacaktır...

Kaynakça;

1) Wikipedia -Neowise

2)www.bbc.com. - Neowise; Kuzey Yarımküre  Göklerinde Kuyrukluyıldız Şov

3)www.birgün.net. - Neowise Kuyrukluyıldızı Ağustos Ayına Kadar İzlenebilecek

4)www.aa.com.tr - Neowise Kuyrukluyıldızı Ankara Gözlemevinde...

5) Ankara Büyük şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş- Twitter Mesajı

 

 

ÖNCEKİ YAZI Kararsız Yörüngelere Sahip Centaurlar SONRAKİ YAZI Hoş Geldin Ağustos
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
12.07.2024 10:54:13
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
10.07.2024 15:30:53
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
04.07.2024 12:33:02
Yorum Yazın