Eylül Esintisi - Pozitif Elementlerin Dengelenmesi

Pozitif Elementlerin Dengelenmesi

Elementlerin eksikliği kadar fazlalığı da psikolojik ve fiziksel sorunlara zemin hazırlar. Bu konuda aktardığımız bilgilerin kişiyi yönlendirme veya tedavi etme gibi bir amacı yoktur. Elementlerin dengelenmesi bir uzmanlık alanı olup, hekim ve astrolog işbirliğini gerektirir. Burada sadece bir fikir vermesi açısından bildiklerimizi paylaştığımız unutulmamalıdır.

Hava elementi eksikliğinin dengelenmesi; önce doğum haritasında eksikliği telafi edecek unsurlar tespit edilir;

- Merkür'ün hava elementi burçlardan birinde, bilhassa İkizler burcunda yer alması,

- Merkür'ün hava elementi evlerden birini, bilhassa 3.evi yönetmesi,

- Merkür'ün köşe noktalarından birine kavuşum yapması,

- Merkür'ün t-kare açı kalıbı odağında veya bir harita tipi olan Kova'nın sapında bulunması,

- Merkür'ün bir üst oktavı olan Uranüs ile güçlü açı bağı kurması veya Uranüs'ün haritada ön plana çıkması,

- Gezegenlerin ağırlıklı olarak hava elementi evlerde yerleşmesi.

Bu özelliklerden bir ikisinin doğum haritasında bulunması hava elementi eksikliğini dengelemede kısmen de olsa yardımcı olur. Doğum haritası esas alınarak kişiye verilecek rehberliğin aynı zamanda beslenme, egzersiz, hayat tarzı gibi destekleyici programlarla birlikte yürütülmesi gerekir. Hava elementi eksikliği ilişkiye girme, bağ kurma zorluğu verdiğinden kişiyi asosyal kılabilir. Aynı zamanda kişi değişen koşullara uyumlanma, harekete geçme, diğerleriyle iş birliği yapma, hayata aktif olarak katılmakta sıkıntı çekebilir. Kavrama ve algılama yönü zayıf olabilir. Üşengeç ve çekingen davranabilir, tembelliğe kayabilir. Eksik hava elementini dengelemek için hafif, kuru, sıcak ve uyarıcı besinler yenmeli, çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Hafif egzersiz, hafif masaj ,sıcak ve aromalı banyolar destekleyicidir. Ayrıca kişi zayıf bir solunum ve ağır çalışan bir sinir iletimine sahip olabileceğinden doğru nefes almayı öğrenmek, açık ve temiz havada bol yürüyüş yapmak, oksijen depolamak için haftada bir orman havası almak iki sistemi de dengede tutabilir. Her gün düzenli bir şekilde düşünmek, sorgulamak, kitap okumak, film izlemek, diğerleri ile iletişim kurmak, sosyal faaliyetlere katılmak hava elementini uyarıp harekete geçireceğinden oldukça faydalıdır.

Hava elementi fazlalığının dengelenmesi; doğum haritasında hava elementi eksikliğine dair işaretleri ters yönde okumak gerekir;

- Merkür'ün doğum haritasında geri planda olması,

- Merkür'ün Uranüs ile açı bağının zayıf olması veya Uranüs'ün geri planda yer alması,

-  Hava elementi evlerin boş olması veya az sayıda gezegene ev sahipliği yapması.

Hava elementi fazlalığı zihinsel ve sinirsel rahatsızlıklar ile tansiyon problemlerine yatkınlık verir. Aynı zamanda aşırı kilo kaybına ve cilt kuruluğuna neden olabilir. Hava elementi fazlalığını dengelemek için yağlı, ağır ve doyurucu (tahıl, süt ürünleri vb) tok tutan besinler tercih edilmelidir. Kişi tatlı ve tuzlu gıdaları daha fazla yeme şansına sahiptir. Keza soğuk yiyecek ve içecekleri de öyle... Nefes terapisi de çok destekleyicidir. Bilhassa göğüsten değil karından solumayı öğrenmek solunum sistemini rahatlatır. Gergin sinir sistemini yatıştırmak için fazla uyaran ve dağıtan (yüksek sesli müzik, heyecanlı ve gerilimli film, gürültülü tartışma vb) unsurlardan uzak kalmak gerekir. Mutlaka düzenli beslenme, düzenli uyku ve düzenli dinlenmeye önem verilmelidir. Genellikle aşırı faal bir zihne sahip olmaları nedeniyle zihni disipline edecek yöntemler uygulanmalıdır. Eğer kişinin bir konuya aşırı yoğunlaşması gerekiyorsa yarım saate bir ara verip tekrar devam etmesi yarar sağlar. Ruhun sükun bulması için meditasyon, namaz gibi huzur, dinginlik ve sakinlik veren şeyler hayata katılabilir.

Hava elementi ile ilgili uyarı levhası; sakın akıl vermeye kalkmayın, aklı başından giden siz olabilirsiniz...

Ateş elementi eksikliğinin dengelenmesi; önce doğum haritasında eksikliği telafi edecek unsurlar tespit edilir;

- Mars'ın ateş burçlarından birinde, bilhassa Koç burcunda yer alması,

- Mars'ın ateş evlerinden birini, bilhassa 1. evi yönetmesi,

- Mars'ın köşe noktalarından birine kavuşum yapması,

- Mars'ın  t-kare açı kalıbının odağında veya bir harita türü olan Kova'nın sapında bulunması,

- Mars'ın, Güneş ve Jüpiter ile güçlü açı bağı kurması veya Güneş ya da Jüpiter'in haritada ön planda yer alması,

- Gezegenlerin ağırlıklı olarak ateş elementi evlerde yerleşmesi,

Bu özelliklerden bir ikisinin haritada bulunması ateş elementi eksikliğinin dengelenmesinde kısmen de olsa yardımcı olur. Ateş elementi canlılık ve dirilik demektir. Eksikliği ciddi boyutta yaşam enerjisi ve yaşam sevincini düşürür. İstek, heves ve haraketi kısıtlar. Cesaret, irade ve öz güveni zayıflatır. Kişiyi motive edecek uğraşlar, harekete geçirecek faaliyetler ve canlandıracak egzersizler fayda sağlar. İnanç ve anlam duygusu geliştirmek hayata tutunmayı kolaylaştıracağından bir o kadar etkilidir. Aynı zamanda zayıf ateş zayıf sindirim demektir. Ağır yiyecekleri sindirme sorunu olduğundan az ve sık öğünler halinde beslenmek yararlıdır. Sindirim ve dolaşım sistemini uyarıcı bitki ve baharatlar kullanmak, sıcak ve enerji yükselten bitkisel içecekler katkı sağlar. Ateş elementi düşüklüğünde mide asidi salgısı da düşüktür. Bu nedenle kahve mide asitini yükselteceğinden iyi gelir. Düşük ateş kansızlığa yol açtığı gibi aynı zamanda hipoglisemiye de meyil verir. Bir çoğunun D vitamini düzeyi düşüktür. Protein kaynağı et bu kişilere çok iyi gelir, hem ruhen hem de bedenen toparlanmasını sağlar. Aynı zamanda bol gün ışığı almak, güneşlenmek, tempolu yürümek, ılık banyo ve canlandırıcı masaj yararlıdır.

Ateş elementi fazlalığının dengelenmesi; doğum haritasında ateş elementi eksikliğini gösteren işaretleri ters yönde okumak gerekir;

-  Mars'ın geri planda olması,

- Mars'ın Güneş ve Jüpiter ile açı bağının zayıf olması veya Güneş ve Jüpiter'in haritada geri planda kalması,

- Ateş evlerinin boş olması veya az sayıda gezegene ev sahipliği yapması.

Ateş elementi fazlalığı beden ısısını yükselttiği gibi asit salgısı ve safra acılığını da artırır. Vücutta yanma hissi uyandırır. Aşırı ve kötü kokan terlemeye neden olur. Gözlerde kanlanma, yüzde kızarıklık ve sivilce vücutta kurdeşene yol açabilir. Genelde kan değerleri yüksek bazen de "akacak kan damarda durmaz" misali coşkun ve taşkındır. Bunun dışarıya yansıması öfke, hırs, kızgınlık, sabırsızlık, kıskançlık, nefret gibi duygu selidir. Aynı zamanda kaza, kesik ve yaralanmalara açıklıktır... Kişi kaba, duyarsız, dayatmacı ve saldırgan davranışlar sergileyeme meyilli olduğundan insan ilişkilerinde sıkça sorun yaşar. Bu nedenle ilkel dürtüleri tahrik edecek ve vahşi tutumu körükleyecek aşırı uyaranlardan uzak durmak gerekir. Kızgın güneşe maruz kalmak sıcak çarpmasına, sauna, hamam gibi hararet artırcı yerler aşırı ter kaybına ve havale geçirmeye yol açabileceğinden sakıncalıdır. Güneşin batış saatinde veya ay ışığında dolaşmak daha iyi gelir. Serin ortamlar bilhassa yatak odasının serin, karanlık ve sessiz olması faydalıdır. Ayrıca bol sıvı almak, özellikle serinletici ve ateşi dengeleyici olduğundan limonata veya ayran içmek yararlıdır. Sıcak içecek, kızartma, uyarıcı bitki ve baharatlı gıdalardan uzak durmalı, hafif ve soğuk besinler tercih edilmelidir. Ağır diyetler ateş elementinin dengesini bozar ve kısa sürede verilen kilolar geri alınır. Ateş elementi dengede olduğunda ise kilolar kendiliğinden verilir. Ara sıra kan vermesi sağlığını olumlu yönde destekler. Fazla ateş elementi insülin hormonuna etki ettiğinden şeker hastalığına meyil verebilir.

Ateş elementi ile ilgili uyarı levhası; sakın ne yapması gerektiğine karışmayın, öfkesinin kurbanı siz olabilirsiniz...

Hava ve ateş elementleri pozitif kutup ve hareket ilkesiyle bağlantılıdır. Hava elementi hareketi başlatırken, ateş elementi de başlayan hareketi hızlandırıp yayılmasını sağlar. Ortak işleve dair bedenimizden bir örnek verecek olursak oksijen (hava elementi) hemoglobin (ateş elementi) vasıtasıyla tüm hücrelere hızlı ve kesintisiz bir şekilde taşınır. Soluma ritminde artış olduğunda kan akışında da bir artış olur. Soluma ritmi dengede olduğunda oksijen de bedende rahat dolanır. Ateş elementi sıcak, kuru, hafif ve yukarıya doğru yükselen saf bir özelliğe sahipken, hava elementi hafif, kuru veya nemli aynı zamanda her yöne dağılabilen bir özellik sergiler. Hava ısındığında yukarı yükselir, ağırlaştığında ise aşağı iner. Bu nedenle hava elementi eksikliğinin dengelenmesinde ısınıp yukarı çıkan özelliğini, hava elementi fazlalığında ise ağırlaşıp aşağa inen özelliğini devreye sokmak gerekir. Ateş elementi eksikliğinde harlayıcı, güçlendirici özelliğini, fazlalığında ise söndürücü, köreltici özelliğini devreye sokmak gerekir. Bir doğum haritasında ateş ve hava elementleri dengeli dağılmışsa bu işlevler kendiliğinden devreye girer. Ancak hava ve ateş elementlerinin önü negatif elementlerle kesiliyorsa tablo biraz daha karışıktır ve daha fazla uğraş gerektirir...  

 

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden - Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Var Olan

2) Stephen Arroya - Astroloji,Psikoloji & Dört element

3) Franklyn Sills - Polarite Terapisi (Dr. R. Stone'nın polarite tedavisi üzerine)

4) Erhan Özer- Şifa Sende

5) Erhan Özer - İçimizdeki Hekim

6) Dr.Hari Sharma- Dr.Christopher Clark - Çağdaş Ayurveda

7) Dr. Ender Saraç - Ayurveda

 

ÖNCEKİ YAZI Eylül Adı SONRAKİ YAZI Geldiğin Günün Hatırası
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın