Eylül Esintisi - Pozitif Elementlerin Eksikliği ve Fazlalığı

Pozitif Elementlerin Eksikliği ve Fazlalığı

Yer kürenin ana unsurları olan ateş-toprak-hava ve su elementleri bir araya gelip yaşamı oluşturur. 19.yüzyıl şifacısı Samuel Thomson’un ifadesiyle;

“Tüm bedenler 4 elementten oluşurlar; Toprak-Hava-Ateş ve Su. Sağlıklı durum bu 4 elementin uygun şekilde dağılması ve dengelenmesidir, hastalık ise bu düzenin bozulmasıdır.
 

Şekil 1; Dr.Stone'un element dağılımını gösteren fetal çizelgesi.

Hava elementi burçların genel özellikleri; hava elementini paylaşan ikizler-Terazi ve Kova burçlarının tipik özellikleri; sosyal, entelektüel, meraklı, sıcak kanlı, konuşkan, iyimser, akıllı, mantıklı, zihinsel enerjisi yüksek, özgürlüğüne düşkün, iletişim yeteneği gelişmiş, açık fikirli, bağ kurucu ve paylaşımcı olmasıdır.   

Hava elementinin karşılık geldiği sistem ve organlar; solunum, sinir ve dolaşım sistemleri. Solunum ve sindirim sistemine ait gazlar, dokular arası gaz alışverişi, nabız, ritim, titreşim düzeyleri ve zihinsel işlevlerle bağlantılıdır.

Hava elementi fazlalığının psikolojik ve fiziksel etkileri; aşırı faal bir zihin, huzursuzluk, gerginlik, aşırı hareketlilik, kendi kafasının içinde yaşama, havailik, alaycılık, ütopik fikirler, daldan dala atlama, ele avuca sığmazlık, gevezelik, dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunları. Fiziksel düzeyde gazlı bünye. Aşırı hava karnın alt kısmında toplanmaya meyilli olduğundan karın veya mide şişkinliği, uykusuzluk, zihinsel ve sinirsel rahatsızlıklara meyil, uç noktada ciddi nörolojik bozukluklar.

Hava elementi eksikliğinin psikolojik ve fiziksel etkileri; yeni fikirlere açık olamamak, değişen koşullara adapte olmakta zorlanma, kendine dışarıdan bakmakta ve olayları objektif bir şekilde değerlendirmekte zorlanma, ilişki kurmakta zorlanma, kavrama ve algılama problemleri, kendini sözel olarak ifade etmekte sıkıntı, mesnetsiz düşünceler. Fiziksel düzeyde zayıf sinir sistemi, nefes alma güçlüğü, zihinsel gerilik, konuşma ve algılama sorunları, disleksi,kekemelik.

Ateş elementi burçların genel özellikleri; ateş elementini paylaşan Koç-Aslan ve Yay burçlarının tipik özellikleri; enerjik, istekli, hevesli, iradesi güçlü, hayatta kalma becerisi yüksek, yaşam arzusu kuvvetli, atılgan, girişimci, yaratıcı, ben merkezci, cesur, kahraman, gururlu, öz güveni yüksek, egosu güçlü,kendini beğenen, dürüst, doğrudan, baskın karakter, liderlik vasfı yüksek, spontane, maceracı, aceleci, ahlaklı, risk alabilen, iddiacı, rekabeti seven, dramatize eden, kendi kendini motive eden ve harekete geçiren bir yapıda olmasıdır.

Ateş elementinin karşılık geldiği sistem ve organlar; ateş merkezinin vücudun neresinde olduğu tartışılan bir konu olmakla birlikte genellikle Güneş sinir ağı (solar pleksüs) göbek bölgesinde bulunur. Ateş elementi vücut ısısı ve sindirim ateşini yönetir. Hücre çekirdeği, kırmızı kan hücreleri, kalp, atardamar, bağışıklık sistemi, gözler ve görme yetisi, ensülin üretimi ateş elementiyle bağlantılıdır.

Ateş elementi fazlalığının psikolojik ve fiziksel etkileri; yüksek coşku, taşkınlık (öfori) hali, fazla kanlı canlı olma, kendine aşırı odaklanma, başkalarına tahakküm etme, baskı ve şiddet uygulama, bencil davranışlar, yüksek ego, güçlü şahsiyet, agresiflik, çok çabuk kızma, aşırı tepkisellik, özgüven patlaması, küstahlık, saldırganlık, her şeyi dramatize etme, kibir, gösteriş, teşhir, isterik tavırlar, kendini öne sürme, her şeye atlama, yakıp yıkma. Fiziksel olarak iltihaplanmalara açık yapı, yağlı, sivilceli, kırmızı leke ve kabarcıklı cilt, güçlü vücut kokusu, aşırı iştah, hipermetropluk ve gut hastalığına meyil.

Ateş elementi eksikliğinin psikolojik ve fiziksel etkileri; cansızlık, isteksizlik, harekete geçme zorluğu, kendini ortaya koymakta yetersizlik, şevk ve cesaret eksikliği, düşük yaşam sevinci, inanç ve anlam yetersizliği, motivasyon eksikliği,düşük yaratıcılık, düşük özgüven. Fiziksel belirtileri;renksiz ve yağsız solgun bir cilt, cansız gözler, sönük ve donuk bakışlar, açık renk idrar, miyopluk, şeker hastalığına yatkınlık, düşük vücut ısısı ve iştahsızlık. Ateş elementi besinlerin yakılmasını sağladığından eksikliğinde emilim ve sindirim yetersizliği açığa çıkar. Hazımsızlık başta olmak üzere sindirim sistemi rahatsızlıkları görülür.

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden- Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Varolan

2) Franklyn Sills - Polarite Terapisi (Dr. R. Stone'nın polarite tedavisi üzerine)

3) Stephen Arroyo - Astroloji, Psikoloji & Dört Element

5) İbn Sina - Oluş ve Bozuluş

ÖNCEKİ YAZI Negatif Elementler SONRAKİ YAZI 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın