Eylül Esintisi - Samanyolu Galaksimizin Kalbindeki Karadelik

Samanyolu Galaksimizin Kalbindeki Karadelik

Gökbilimciler 12.5.2022 tarihinde Samanyolu Galaktik Merkezinde yer alan Sagittarius A* veya Sgr A* adı verilen süper kütleli karadeliğin fotoğrafını paylaştılar. Dünyamıza 27.000 ışık yılı uzaklıkta olan karadelik, Güneşten 4 milyon kat daha büyük kütleli.

Gökbilimciler bir karadeliğin tamamen görüntülenebilmesinin teknik olarak mümkün olmadığını ancak etrafında oluşan maddenin, çekim gücü ve yoğunluk tarafından yutulmadan önceki halinin gözlemlenebileceğini belirtiyorlar.

"Olay Ufku Teleskobu" (EHT) işbirliğiyle 8 radyo gözlemevinin araştırma ekibi tarafından elde edilen ilk görüntünün ortasında yer alan siyah bölge "gölge" olarak, etrafını saran parlak gazlar ise "yüzük" olarak adlandırıldı.

Galaktik Merkez ile Dünya arasında çok fazla yıldızlar ararsı toz ve gaz bulunduğundan karadelik normal teleskoplarla değil ancak radyo teleskoplarıyla görülebiliyor.

Galaksimizin merkezindeki karadeliğin siluetinin daha önce ilk görüntüsü 2019 yılında alınan ve Dünyamıza 53 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan Messier 87 adı verilen karadelikle benzeştiği fakat ondan daha küçük ve hafif olduğu belirtiliyor.

Arizona Üniversitesi Astrofizik Profesörü Feryal Özel'in Samanyolu galaksimizdeki karadelik görüntüsünü Dünya ile paylaştığı an;

"Bekleyiş sona erdi. Galaksimizin merkezindeki karadelik ile tanışın"

İkinci karadeliğin görüntülenmesinden sonra gökbilimcilerin elinde artık birbiriyle karşılaştırıp kıyaslayabilecekleri daha fazla veri var. Bu diğer galaksilerde bulunan karadeliklerin keşfine de yardımcı olacaktır.

Çünkü gökbilimciler Samanyolu Galaksimiz de dahil olmak üzere tüm galaksilerin merkezinde ışık ve maddenin kaçamadığı dev karadeliklerin bulunduğu inancını paylaştıklarını belirtiyorlar.

Nasıl bir evrende yaşadığını merak eden insanları uzayın derinliklerinden gelen bu görüntüler heyecanlandırdı.

Bilimsel konuların ülke gündemimizde daha fazla yer bulması ve daha fazla insanın başını yerden kaldırıp göğe bakması dileğiyle...

Kaynakça;

1) Nasa - Twitter Sayfası

2) Feryal Özel - Twitter  sayfası

3) Event Horizon's Scope - Twitter sayfası

4)euronews - Samanyolu Galaksisinin Merkezindeki Karadelik ilk gez görüntülendi

5) Anadolu Agency-Samanyolu'ndaki Karadelik ilk kez görüntülendi.

6)Birgün Gazetesi - Samanyolu galaksi merkez. süper küt. karadelik ilk kez görüntülendi

ÖNCEKİ YAZI Akrep Burcunda Tam Ay Tutulması SONRAKİ YAZI
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
12.07.2024 10:54:13
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
10.07.2024 15:30:53
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
04.07.2024 12:33:02
Yorum Yazın