Eylül Esintisi - Satürn Kova Burcunda

Satürn Kova Burcunda

Satürn bugün Kova burcuna geçti ve 1.7.2020 tarihine kadar kalacak. Daha sonra 2.7.2020 tarihinde Oğlak burcuna geri dönecek ve 16.12.2020 tarihine kadar kalacak. Son kez 17.12.2020 tarihinde tekrar Kova burcuna geçecek ve 7.3.2023 tarihine kadar uzun süreli kalacak.

Yaklaşık 2 yıl 6 ay kadar Kova burcunda kalacak olan Satürn'ün günlük hayata yansımaları nasıl olacak? Öncelikle Satürn'ün sadece Oğlak burcunun yöneticisi olmayıp aynı zamanda Kova burcunun geleneksel yöneticisi olduğunu hatırlatmakta yarar var. Satürn hangi burçta bulunuyorsa o burcun konularında kişiyi ciddi sınavlara tabi tutar, sorumluluk yükler, disiplin altına alır ve düzene sokar. Kalıcı ve somut sonuçlar elde etmeye zorlar. Satürn'ün yönettiği Oğlak burcundan çıkıp gene yönettiği Kova burcuna geçmesi uzun süreli ardışık etkilerin hakimiyet kazanacağını işaret eder.

Satürn'ün Kova burcundaki yolculuğu boyunca 1.derecede etkilenecek burçlar;

-Kova burcu Satürn'e ev sahipliği yapacağından kavuşum açı etkisi,

- Aslan burcu, Kova burcunun karşı komşusu olması sıfatıyla karşıt açı etkisi,

- Boğa ve Akrep burçları, Kova burcunun çaprazında kaldığından kare açı etkisi,

- İkizler ve Terazi burçları şanslı konumda bulunduğundan üçgen açı etkisi,

- Koç ve Yay burçları kısmetli bir konumda bulunduğundan sekstil açı etkisi (1)

2.derece etkilenecek burçlar;

- Balık ve Oğlak burçları 30-45 derece tali açı etkisi,

- Yengeç ve Başak burçları 135-150 derece tali açı etkisi (2)

Satürn Kova burcunda ilerlerken etkileşimde bulunacağı gezegenler;

Satürn-Uranüs kare açısı; Satürn ilk kez 6.2.2021 ile 3.3.2021 arası, ikinci kez 1.6.2021 ile 30.6.2021 arası, son kez de 15.12.2021 ile 31.12.2021 arası Boğa burcundaki Uranüs ile kare açı yapacak. İroni şu ki Kova burcundaki Satürn, Kova burcunun yöneticisi Uranüs ile çarpışacak. Aslında birbirinin antitezi olan bu iki gezegen eski ile yeni arasındaki ezeli çatışmayı körüklerken diğer yandan bilimsel buluş ve keşiflerin gerçekleşmesi ile geleceğin dünyasının sıra dışı şekillenmesinde belirleyici rol oynayacaktır.   

Satürn gelenekselden, Uranüs modernden yana olduğundan aralarındaki kare açı alışkanlıklarımızdan taviz vermek, farklı yolları denemek, değişim ve yenilikleri kabullenmek konusunda bizi zorlayacaktır. Aynı zamanda gelecek ile ilgili plan ve projeleri hayata geçirmek, ilerlemek için de itici bir kuvvet açığa çıkaracaktır. Bu tansiyon yükseltici açı kronik inat ve sabit görüşlülükte ısrar edenleri kısır bir döngüye sokacaktır. Göreceli olarak zaman akışında sapmalar ve bükülmeler yaşanması da olasıdır. Satürn dünyevi sınırları, Uranüs dünyevi sınırların ötesini temsil ettiğinden dar bir sınıra sıkışıp kalma (tecrit) ile sınır ötesine geçme (psikolojik veya fiziksel) arasında zig zag çizdirebilir...   

Jüpiter-Satürn kavuşum açısı; 12.12.2020 tarihinde 20 yıllık bir çevrim gerçekleşecek. Oğlak burcunun 28 derecesinde konumlanan Jüpiter gene Oğlak burcunun 29 derecesinde konumlanan Satürn ile hem kavuşum hem de paralel açı ilişkisi içinde olacak. Satürn 17 Aralıkta tekrar Kova burcuna geçecek hemen peşi sıra Jüpiter de 19 Aralıkta Kova burcuna geçecek. Bu kavuşum Kova burcunun ilk derecelerinde 31 Aralık tarihine kadar 0 derece orbda sürecek sonra iki gezegen birbirinden uzaklaşmaya başlayacak. Ancak güçlü etkisi 2021 yılın başlarında da hissedilecektir.

Toparlayacak olursak 2020 yılı içindeki Satürn-Pluto kavuşumu başta olmak üzere Jüpiter-Satürn, Jüpiter-Pluto kavuşumlarının ardışık etkileri, Satürn ve Jüpiter'in peşpeşe Kova burcuna geçişleri nedeniyle burada harmanlanarak hayata karışacaktır. Bu seri etkilerin kendisini göstereceği belli başlı Kova burcu temaları; birey olabilme, özgür seçimler yapabilme, bağımsız hareket edebilme, değişim ve yeniliklere açık olabilme, soyut düşünme, tez üretme, ütopyalar, sosyal izolasyon, topluma yabancılaşma, bilimsel icat ve keşifler, teknolojik ve elektronik gelişmeler, yüksek bilinç, artan farkındalık, reform ve devrimler, uygarlık seyri, hümanizm, evrensel insan hakları, eşitlik, kardeşlik, arkadaşlık, sivil toplum örgütleri, sosyal grup ve dernekler, kitlesel iletişim araçları, internet vb olacaktır. Hayatın bu alanları ile ilgili zorlayıcı sınavlardan geçeceğiz. Özellikle kitlesel iletişim araçları, internet ile igili sorunlar yaşayabiliriz. Haber alma hakkı kısıtlanabilir veya engellenebilir. Haberler sansürlenebilir, gruplaşmalar engellenebilir ve dünya ile entegre olmada sıkıntı çekebiliriz. Burada bize düşen görevler de vardır. Her şeyden önce sosyal medyanın bizim aklımıza estiği ve ağzımıza geldiği şekilde sorumsuzca kullanabileceğimiz bir mecra olmadığının iyi anlaşılması gerekir. Bize kendimizi ifade etme olanağı tanıyan bu mecrayı gevezelik edip, ego şovu sergilemek için değil sorumlu ve bilinçli bir birey olarak adeta bir "yurttaş gazeteciliği" şeklinde doğru kullanabilmeliyiz.

2019 yılından bu yana tutulmalar, kavuşumlar, ay düğümleri, gezegen kümeleşmeleri olmak üzere aşırı dozda Oğlak burcu enerjisine maruz kaldık. Bu içe doğru daralan ve burgulanan ağır bir enerji olduğundan sıkışma, bunalma, kasılma, kısıtlanma ve blokajlara yol açtı. Dahası 2020 yılına da sirayet eden bu ağır enerjiler tavan yapmaya başladı. Satürn'ün Kova burcuna geçmesinin ardından 31 Martta Mars Kova burcuna geçecek. 5 Mayısta ise Ay Düğümleri Oğlak/Yengeç aksından çıkıp İkizler/Yay aksına geçecek. 19 Aralıkta Jüpiter Kova burcuna geçince Oğlak burcunda sadece Pluto kalacak zira onun Kova burcuna geçişi 2023 yılını bulacak. Dolayısıyla gökyüzünü kaplayan Oğlak enerjisi yerini Kova enerjisine bıraktığında kurşun yüklü gri bulutlar dağılacak ve gökyüzünün mavisi açığa çıkacaktır.

Peki, tüm dünyaya hızla yayılan ve insanları kırıp geçiren coronavirüs salgını ne olacak diyorsanız açıkça söylemeliyim ki eğer bir belirsizlikle savaşıyorsanız onu kısa sürede alt etmeniz mümkün değildir. Şu aşamada ağır bir bedel ödemeden kalıcı ve somut bir sonuç elde edebileceğimizi söylemek zor! Bilim insanları Coronovirüs ailesinin 500 türü bulunduğunu ve çok hızlı mutasyona uğrayıp çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirtiyor. Hayvan ve insanları konak olarak kullanan virüslerin canlı mı yoksa cansız mı olduğu hala tartışılan bir konu! Konaklayacak bir hücre bulamadıklarında çabucak ölüyorlar. Bu açıdan bakacak olursak cansızlar! Konak hücrelerinin organellerini, moleküllerini ve metabolizmalarını kullanarak kendisinden çok sayıda kopyalayıp çoğalabiliyorlar. Bu açıdan bakacak olursak canlılar! Bu sebepten bazı bilim adamları bu ikircikli organizmaları "yaşamın kıyısındakiler" olarak tanımlıyor. Küba ve Çin, Coronavirüse karşı etkili aşıyı ürettiklerini söylüyor ancak virüs sürekli kılık değiştirdiğinden ne derece etkili olacağı ancak denendiğinde anlaşılabilecek. Satürn başta olmak üzere Kova burcunda biriken gezegen etkileriyle bu muğlak konuda daha radikal buluş ve tedavi yöntemleri hayatımıza dahil olacaktır. Bilhassa Kova burcundaki Jüpiter-Satürn kavuşum açısı, yeryüzünün bizden daha eski yerleşikleri olan bu organizmalar üzerinde yakınlaştırıcı ve büyültücü mercek etkisi yapabilir. Kim bilir belki de neden hayvanları sadece konak olarak kullanırken insanları hem konak olarak kullanıp hem de intihar timi gibi hareket ettikleri sorusunun cevabını bulmaya biraz daha yaklaşabiliriz! Hiç kuşkusuz bilinci ve farkındalığı yüksek olanlar bu cevabı bulmaya en yakın kişiler olacaktır.

Sonuçta siz Satürn Oğlak burcu yolculuğunda korkularınız ile yüzleşmişseniz en ciddi sınavı vermişsiniz demektir. Şimdi Satürn Kova yolculunda bu pandeminin önünün kesilebilmesi için kendinizi sosyal izolasyona hazırlamanız ve bu uyum yeteneği bizden çok yüksek olan binbir surat virüsler için paniğe kapılmadan ama tedbiri de elden bırakmadan kişisel karantina şartlarını oluşturmanız gerekmektedir. Aşırı strese giren ve paniğe kapılanlar muhtemelen bir önceki Satürn Oğlak sürecini eksik bıraktıklarından bu zorunlu tecride katlanmakta fazlasıyla zorlanacaklardır. Onların mümkün mertebe soğukkanlı davranarak bu temel eksikliklerini bir an önce tamamlamalarında büyük yarar vardır. Bu noktada Kova burcunun özgün yanını ve orijinal yaratıcılığını devreye sokarak bu mecburi tecridi gönüllü tutsaklığa çevirmek bizim seçimimize bağlıdır. Bu sıkıntılı dönem yılın ikinci yarısından itibaren kademe kademe düzelmeye başlayacak ve her şey daha iyiye gidecektir. Müsterih olun.

Sağlıcakla Kalın...

Dipnot;

(1) Sitemizde açılar ile ilgili bilgiler mevcut olup bu konudaki bilgilerini pekiştirmek isteyen okuyucular bakabilir. 

(2) İkisi de stres üreten açılardır. Bilhassa 150 derecelik birleşmeyen açı fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklarla  bağlantılıdır. Şu an tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle bu açının sağlık sektöründe çalışanlarla  yakından ilişkili olacağı göz ardı edilmemelidir.

ÖNCEKİ YAZI İlkbahar Ekinoksu ve Nevruz Bayramı SONRAKİ YAZI Deklinasyon Açıların Özellikleri
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın