Eylül Esintisi - SONBAHAR EKİNOKSU

SONBAHAR EKİNOKSU

Bugün 22 Eylül 2017, yaz mevsiminin son günü. Gece saat 23.05'i gösterdiğinde Güneş Terazi burcuna girecek ve sonbahar ekinoksu yaşanacak. Sonbahar ekinoksunda gece, gündüzü yakalar, böylece gün ve gece eşitliği sağlanır. Bugünden itibaren artık günler kısalmaya, geceler ise uzamaya başlayacak. Hava serinleyecek. Güz sebze ve meyveleri pazar tezgahlarında yerini alacak. Evler dip bucak temizlenecek, yazlık giysiler kaldırılıp, kışlık giysiler çıkarılacak.

Astronomik ve Astrolojik açıdan değerlendirecek olursak ilkbahar ve yaz mevsimi açılan/waxing (0 dereceden 180 dereceye kadar) açı karakteri, sonbahar ve kış mevsimi ise kapanan/waning (180 dereceden 0 dereceye kadar) açı karakteri sergiler. Açılan ve kapanan açılar toplamı, yani 2 x 180 derece = 360 derece Zodyak döngüsüne karşılık gelir. Zodyak döngüsü içinde iki ekinoks (ılım noktası) ve iki de soltist (gün dönümü) yer alır. Sırasıyla;

21 Mart 0 derece Koç burcu= İlkbahar ekinoksu; İlkbahar mevsimi başlar.

21 Haziran 0 derece Yengeç burcu= Yaz soltisti; Yaz mevsimi başlar

23 Eylül 0 derece Terazi burcu= Sonbahar ekinoksu; Sonbahar mevsimi başlar

21 Aralık 0 derece Oğlak burcu= Kış soltisti; Kış mevsimi başlar.

Çoğunlukla halk arasında ekinoks ve soltistler birbirine karıştırılır. Bu karışıklığı önlemek için şu basit kuralı akılda tutmakta yarar vardır; ekinokslarda gün ve gece eşitliği vardır. Soltisler de ise gün ve gecenin uzayıp-kısalması vardır. Yaz mevsimi gün ışığının zirvesi, kış mevsimi ise gece karanlığının zirvesini temsil eder.

Güneş'in Terazi burcuna girmesi hem doğada hem de insanda bir  "uyumlanma" sürecine karşılık gelir. Bu uyumu sağlamak için Terazi'nin "denge" prensibi devreye girer. İç denge (Homeostatis) den sorumlu olan beynin Hipotalamus bölgesi, bu mevsimsel geçişten en çok etkilenen bölgedir. Vücut ısısı-açlık-susuzluk-kan şekeri düzeyi-uyku uyanıklık halleri-öfke-arzu-heyecan-mutluluk gibi duygular bu merkezce denetlenir. Mevsimsel geçişlerde fiziksel olarak halsizlik, yorgunluk, kırık-döküklük yanı sıra duygu durumunda da iniş ve çıkışlar baş gösterebilir. Ağır bir melankoli tablosu söz konusu olmasa da (istisnai vakalar hariç), Güneş ısı ve ışığı bu mevsimde zayıfladığından mevsimsel depresyon (SAD) yaşanabilir.

Yaşadığımız çağda insanın doğayla eşgüdümlü ritimleri bozulduğundan sağlık sorunları artış göstermektedir. Buna bir de doğal yaşamı adeta tıbbileştiren, en ufak bir şikayeti bile hastalık olarak damgalayan hakim sağlık anlayışını eklersek, insan hayatı ciddi bir şekilde manipüle edilmektedir. Çağımızı  şekillendiren aşırı hız, aşırı kirlilik, aşırı gürültü insanın doğa ile olan bağını her geçen gün biraz daha zayıflatmaktadır. Eğer doğanın bir parçası olduğumuzu unutmaz ve doğadaki mevsim düzeneğine uygun yaşamaya özen gösterirsek daha sağlıklı kalırız. Bu zamanda mevsim ayrımı mı kaldı, biz neye göre, nasıl bir uyum sağlayalım derseniz, size sadece şu kadarını söyleyebilirim; hücrelerimiz mevsimsel düzeneğe göre kodlandığından, neye göre, nasıl uyum sağlayacağını bilir. Biz unutsak da hücrelerimiz unutmaz. Tek yapmamız gereken şey dikkatimizi dışarıdan içeriye doğru bir parça kaydırmaktır.

 

ÖNCEKİ YAZI ZAMAN BAŞAK İKEN... (6) SONRAKİ YAZI EYLÜL
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
12.07.2024 10:54:13
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
10.07.2024 15:30:53
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
Uçan Balık (Volans) ve Cennetkuşu (Apus)Takımyıldızları
04.07.2024 12:33:02
Yorum Yazın