Eylül Esintisi - Terazinin Hüznü

Terazinin Hüznü

Fransız yazar Jacques A.Bertrand'ın mizahi bir anlayışla kaleme aldığı "Terazinin Hüznü ve Diğer Burçlar" adlı kitabı tam 28 yıl önce kütüphaneme girmiş.

Aslında çok keyifli ve tebessüm ettiren bir kitap. Yazarı bir astrolog değil ama belli ki astrolojiyi çok iyi incelemiş. Ayrıca astrolojiyi besleyen iki önemli kaynak astronomi ve mitolojiye de gayet hakim biri.

"Güneş sistemiyle diyalog kurma çabası diyebileceğimiz astroloji" diye yaptığı tanımlamadan sonra kendi kendisiyle dalga geçmekten de kaçınmamış;

"Karamsarlık derecesinde akılcı kimseler şöyle düşünecekler;böyle saçmalıklar üzerine kitap yayınlamak yasaklanmalı hatta bazıları belki bunu açıkça söyleyecekler.

Daha keskin olanları, üstelik adam astrolog bile değil diye ekleyecek"

Yazarın 12 burç ile ilgili yazdıklarını bölüm başlığı ile birlikte önemli pasajlar halinde sizin için derledik. Hazırsanız başlayabiliriz.

Koçun Heyheyleri...

"Koç Zodyaktaki ilk burçtur. Güneşin çizdiği dairenin ilk otuz derecelik diliminde, birinci evde oturur. Şu sıralar bu eve Balık adı verilen takımyıldız denk düşmektedir. Yerküre eksenindeki kaymadan dolayı Koç takımyıldızı kendi yerine yirmi dört bin yıl sonra oturacaktır. Koç bunu hiç iplemez. O bir tek Mars'tan emir alır. Bu kızıl gezegen Koçun koruyucusudur..."

Boğanın Dönüşsüzlüğü...

"Boğa kapitalisttir.İstisnai olarak anti-kapitalistse,kafası hep kapitalizmle meşguldür. Bu durumda -Karl Marx takma adıyla- Kapital'i yazar. Yükselen burcu Akrep onu gece imparatorluğuna çektiğinde Sigmund Freud takma adıyla bilinçdışının kapitalini yazar..."

İkizlerin Şaşkınlığı

"İki tür İkizler vardır (bunun dışında da başka bir tür yoktur) Castor tipi ve Pollux tipi. Castor beyin ticaretiyle uğraşır, Pollux ise ticaretle. Castor arzularının kölesidir. Pollux ise efendisi. Bu tür ayrıntılar astrolojiyle psikolojinin müspet bilimler olduklarını kanıtlamaya yeter"

Yengecin Sığınağı

"Yengeç kendisine cımbızla tutar gibi dikkatli davranılmasını ister. Muzip tabiat ve Zodyak, Yengeci iri kıskaçlarla donatmışlardır. Tabiatın ve zodyakın verdiği derslerden yararlanalım. Yengeci cımbızla tutalım. İri kıskaçlarını hafife almayalım"

Aslanın Uzaklığı

"Aslan başkandır. Zodyak devlet başkanları yarışmasında Oğlak ve Akrebin önüne geçmiştir. Aslan müdürdür. Asla müdür muavini olmaz. Müdür muavini olmaktansa hiç bir şey olmamak; işte aslanın düsturu. Olsa olsa Paul Claudel gibi diplomat olur. O zaman da dünya sahnesinde saten terliklerle- yani lüks içinde- gezinir"

Başağın Çilesi

"Merkür İkizlerin havasından Başağın toprağına geçerken civanın işlevi olan indirgen metal faaliyetinde uzmanlaşır ve her tür kimya ve simya işlemine katılır. Bu yüzden Başağın-üşümediği, karnı ağarmadığı ve arınmayla ishali karıştırmadığı zamanlarda- küçük mucizeler yarattığını görürsek hiç şaşırmayalım"

Terazinin Hüznü

"Aslında denge sallantının kendisindedir. Terazi bunu ileri yaşlarda anlar. Gündüzle geceyi uzlaştırma sevdasından vazgeçer. İbresini fırlatıp atar. Ağırlık kaybeder. Dünya ona daha hafif gelir. İşte o zaman Zodyakın tam ortasında, tenle ruhun, gündüzle gecenin gelgitinde Terazi herşeyi sallar..."

Akrebin Baş dönmesi

"Akrep Eros ve Thantos ile birlikte parmak uçlarında dans eder. Zevkten ölmeye dünden hazırdır ama en ufak bir acı Akrebi hayata döndürür. Gün boyunca kendini bir var eder bir yok eder. Anka kuşu- kendini yakıp küllerinden tekrar doğan kuş- Akreptir. Sembolik bir şeydir bu. Akrep çok semboliktir. Bu burcun üst sembolü kartaldır. Akrep kartalın tırtılıdır..."

Yayın Gerginliği

"Yay Jüpiter'in uyluğundan yaratılmış olduğuna inanmaya meyillidir. Efendisi Jüpiter Güneş sisteminin en büyük gezegenidir.Zodyak insanında Yay, uyluğu simgeler. (her şey birbirini tutuyor) Uyluk, Yayın zayıf noktasıdır. Bunun haricinde aygır gibi sıhhatlidir. Zaten Yay altı at üstü insan olarak temsil edilir. Bir yay ve okla. Bütün bu özellikler hareketine bir genişlik katar. Yay çok yer tutar..."

Oğlağın Uçurumları

 "Oğlak asla kolayı seçmez. Zoru seçer. Kendini zorluklara bırakır. Zorlukların ortasında bazen hayatın kolay olduğu düşüncesine kapılır. Ara sıra "hayat basittir, her şey mümkündür, yeter ki insan kendini mahrum etmesin" diye söylev çeker; bu düşüncelere ender olarak kapıldığından coşkusu abartılıdır. hayat, Oğlağın bu dönemsel çıkışlarını pek hoş karşılamaz. Oğlağa diz çöktürmeyi kendine görev bilir (Oğlağın zayıf noktası dizleridir)"

Kovanın Payı

"Kova evrensel değişimden korkmaz. İlerlemeden yanadır. Uranüs ona her çeşit bilimsel yenilik konusunda ilham verir - kolaylığa yönelik ufak tefek icatlar. Becerikli açıkgözleri sevmeyen Satürn Kovayı geriye çeker; Kovanın elektronik oyuncaklarıyla baş başa bir köşede kaldığı olur. Ama uzay oyunları oynarken bile Ay'ı ben keşfettim havasına girmez. Kova dış görünüşüyle göz doldurmaz. Silik bir tabiatı vardır (Aslan'a göre Kova garibanın tekidir ama bunda bir kötülük yoktur)

Balığın Boğulması

"Balık çok sık değişir. Otuz, doksan, hatta yüz seksen derecelik dönüşler yapar. Nereye gitmek istediğini bilir mi bari? Evet. Aynı anda birçok yöne gitmek ister. Geleneksel olarak balık burcu ters yönde iki balık şeklinde temsil edilir. Bazı psikanalistler dışında kimsenin aklından bu konunun üzerinde durmak geçmez. Balık gözlemlediği dünyanın içinde kaybolmadığı zamanlar önemli sonuçlar çıkardığı olur. Kopernik veya Einstein gibi... "

Ve kitabın sonunu şöyle bağlamış;

"Bir yerlerde bir ateş canlanır. Koçun ilk ateşi. Sahi Koçumuzu neredeyse unutmuştuk! Eveet. Her şey bittiğinde yeniden başlar..."

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyanların eski bir baskı olsa da kitabı temin edip okumalarını salık veririz. Bazıları tarafından çerez kitap olarak görülse de kesinlikle bir ironisi var. Son derece karmaşık ve derin bilgiler basitleştirilerek akıcı ve eğlenceli bir şekilde dile getirilmiş. Üstelik burçlarla ilgili tespitler de son derece isabetli.

Yazarın bu kitabı 1983 yılında Paris'te basılmış. Benim elimdeki kitap ise Metis Yayıncılığın 1990 yılındaki ilk basımı.

Meraklısı için yazar hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım;

29 Aralık 1946 yılında Annonay-Fransa'da doğan yazarın başlıca yapıtları;

1) Chronique de la vie continue (Sürüp Giden Hayatın Güncesi)

2) Soirees dansantes a l'orhelinat (Yetimhanede Danslı Geceler)

3) Le parapluie du Samourai (Samurayın Şemsiyesi)

Astrolojik çerçevede kısa bir değerlendirme yaparsak yazarın doğum haritasındaki gezegen dağılım;

Güneş +Mars: Oğlak

Ay: Balık

Merkür+Gad+Solar Eclipse: Yay

Venüs+Jüpiter+Chiron: Akrep

Satürn+Pluto:Aslan

Uranüs+Kad: İkizler

Neptün: Terazi

Şans Noktası: Boğa

Ay fazı:Hilal

Retro gezegenler: Satürn, Uranüs, Pluto

Zaralı konumdaki gezegenler: Merkür, Venüs, Satürn

Karşılıklı Ağırlamada olan gezegenler; Güneş ve Satürn

Önemli açı kalıpları;

1) Ay-Pluto-Neptün arasında Yod açı kalıbı (Ay apekste)

2) Mars- Kad-Satürn arasında Yod açı kalıbı (Mars apekste ve yücelimde)

3) Kad-Neptün-Mars-Ay arasında Rosetta açı kalıbı

Yazar bir Oğlak burcu. Ay Balıkta, Kad İkizler.

Doğum saatini bilmediğimizden Yükselen ve Tepe noktası hakkında kesin bir bilgi veremiyoruz (1)

Ancak parlak bir eğitim hayatına rağmen burçlara duyduğu ilgi nedeniyle bambaşka bir alana; yazarlığa yönelmiş olmasında Uranüs ve Kad'ın İkizler burcunda olması yanısıra, Yükselen Balık ve Ay Balık 1.evde ya da Yükselen Terazi ve Neptün Terazi 1.evde olması ihtimali güçlü.

Okuyucuya bir fikir vermesi amacıyla doğum haritasına kısa dokunuşlarla değindiğimiz yazar ile ilgili son olarak şu tespitte bulunabiliriz;

Oğlak burcu gibi kararlı, disiplinli, determinist bir yapının dünyevi temelini çözüp dağıtabilecek, onu bambaşka mecralara sürükleyebilecek en kuvvetli etken olsa olsa Neptün/Balık burcu kombinasyonu olabilir...

Dipnot:

(1) Doğum saati kesin olarak bilinmeyen haritalar için genellikle gündüz vakti saat 12 kullanılır.

Kaynakça;

1) Terazinin Hüznü ve Diğer Burçlar

2) Wikipedia- Jaques A. Bertrand

 

ÖNCEKİ YAZI Astrolojik Açıdan Ay SONRAKİ YAZI Ay Transitleri
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın