Eylül Esintisi -  ÜLKER FIRTINASI

ÜLKER FIRTINASI

Bugün (9 haziran) Yay burcunun yaklaşık 19 derecesinde dolunay gerçekleşti. Yeniay ve Dolunay fazları gel-gitlerin en güçlü oldukları zamanlardır. Yeryüzündeki tüm sular çalkalanır. İnsan bedeninin de su yüzdesi yüksek olduğundan bu çalkantının dışında kalamaz. Dolunay haritasını kısaca özetleyecek olursak Ay'ın hemen yanı başında Yay burcunda retro konumdaki Satürn duruyor, Neptün ise dolunay ile T-Kare açı kalıbı içinde yer alıyor. Balık burcundaki Chiron, olumsuz etkileriyle öne çıkan Scheat sabit yıldızı ile kavuşum yaparken, Terazi burcundaki Jüpiter ise durağan ve ileri harekete geçmeye hazırlanıyor. Yarın ise (10 haziran) üç gün sürecek olan "Ülker Doğumu Fırtınası" başlayacak. Dolunay ile birleşen Ülker doğumu fırtınası denizlerle ilgili olası bazı tehlikelere işaret edebileceği gibi aynı zamanda hava ile ilgili bir takım sıkıntılar da yaratabilir. Yoğun nem, sisli, bir açıp bir kapatan kararsız ve bunaltıcı hava insanların sinir ve solunum sistemini zorlayabilir, zihinsel durumunu bozabilir. Çok fazla rüzgara maruz kalmak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ülker (Pleiades) yıldızına gelince; Süreyya, Yedi Kız Kardeş, Messier-M45, Peren veya Pervin gibi adları da olan bu yıldız, Boğa burcundaki yedi takım yıldızından sadece biridir. Hani Mehmed Akif Ersoy'un, Çanakkale Şehitleri şiirinde "Yedi kandilli Süreyya'yı uzatsam..." dediği mitoloji ve edebiyata ilham kaynağı olan Ülker yıldızı...

Ağlayan Kız Kardeşler olarak nam yapan Süreyya (Ülker) yıldız adları; 1)Alkyone, 2)Merope, 3)Kelaino, 4)Elektra, 5)Strope , 6) Taygete, 7) Maia' dır. Bu ağlayan kızların altısı Zeus, Poseidon ve Ares gibi tanrılarla evlendiğinden gökyüzünde daha belirgin bir şekilde parlar. Yalnız ölümlü bir erkeğe eş olan Merope'nin ise Ülker yıldızının en sönük yıldızı olduğu söylenir.

Ülker yıldızın gökyüzünde doğumu ile yeryüzünde başlayan fırtınayı pek de hafife almamanızı tavsiye ederim hele ki dolunay ile birleşiyorsa! Hiç tekin değil!Doğal afetlerden tutun da, bir insanın felaketine kadar etki edebilir.Bu fırtına sadece bedeninizi değil aynı zamanda ruhunuzu da alt-üst edebilir. Bugüne değin kardeşçe geçinen beyniniz ile yüreğiniz birbirine düşebilir. Tıpkı Safiye Erol'un "Ülker Fırtınası" adlı romanında olduğu gibi tabiat fırtınası, bir çırpıda aşk fırtınasına dönüşüp size feleğinizi şaşırtabilir!!!

 

 

ÖNCEKİ YAZI SEVGİLİ PROMETHEUS'UM SONRAKİ YAZI YAZMASAM DELİ OLACAKTIM
Tukan (Tucana) ve Hintli (İndus) Takımyıldızları
Tukan (Tucana) ve Hintli (İndus) Takımyıldızları
21.07.2024 12:13:51
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
Anka (Phoenix) Takımyıldızı
12.07.2024 10:54:13
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
Tavus Kuşu (Pavo) ve Turna (Grus) Takımyıldızları
10.07.2024 15:30:53
Yorum Yazın