Eylül Esintisi - URANÜS BOĞA BURCUNDA (3)

URANÜS BOĞA BURCUNDA (3)

Astrolojik olarak Uranüs, Merkür'ün bir üst oktavıdır. Uranüs'ün şimşek ve yıldırım etkilerinin 7 yıl boyunca, değişim ve yeniliklere direnç gösteren inatçı Boğa'nın ayaklarını yerden kesip havaya zıplatacağı kesindir. Tersten okuyacak olursak da kuralsız ve pervazsız Uranüs'ün Boğa'nın güvenlik ağına dolanacağı bir o kadar gerçektir. Şimdi bu zorlu birlikteliğin nesnel etkilerine kaldığımız yerden devam edelim.

3) Maddi değerler ile (Banka, sigorta, borsa, emlak sektörü) ilgili;

Başlangıçta nesneleri takas ederek alış veriş yapan insanlar, Lidyalıların parayı icat etmesinden sonra daha güvenli piyasa sistemleri geliştirmiştir. Boğa burcu enerjisiyle titreşen güven ve garantiye dayalı bu sağlam sistemler, çağımızın baş döndürücü teknolojik gelişmeleri karşısında sarsılmaya ve çatırdamaya başlamıştır. Bugüne kadar devlet ya da banka gibi bir merkeze bağlı olarak hizmet veren güvenli para sistemleri artık yerini merkezsiz ve muhatapsız sistemlere bırakmaya hazırlanmaktadır. Bir süredir alt yapı çalışmaları süren sanal para sistemleri, Uranüs'ün hızlı titreşimleriyle dolu dizgin bir şekilde çağın ilerisine koşturmaktadır. Bu tür sıra dışı uygulamalarda kripto para piyasasının baş ürünü olan Bitcoin yer almaktadır. Tamamen internet üzerinden işlem gören elektronik (Uranüs) bir para (Boğa) birimi olan bitcoin devletsiz ve bankasız bir şekilde hizmet ağı kurarak finans dünyasında kendine bir yer açmaya çalışmaktadır. Dijital yani gerçekte var olmayan sanal bir para primi olan bitcoin, kimilerince geleceğin alternatif para birimi olarak gösterilirken, kimilerince de kişiyi bir anda zengin yapabileceği gibi bir anda batırabileceği uyarısı yapılmaktadır. Uranüs söz konusu olduğunda "tahmin edilemezlik" riski fazlasıyla mevcuttur. Bitcoin tamamen sanal bir uygulama olması sebebiyle şu an için bir garantisi yoktur ancak bu konuda teknolojik çalışmalar hummalı bir şekilde sürmektedir. Biyometrik kimlik tespiti yapan ve güvenli bankacılık sistemlerinin yerini alabilecek şekilde çalışan son sistem cep telefonları tasarlanmaktadır. Sıra dışı zekalar tarafından geliştirilen ve blok zinciri (block chain) teknolojisi ile çalışan bu süper cep telefonları, kullandığımız mevcut akıllı telefonların pabucunu dama atmaya hazırlandığı gibi aynı zamanda banka ve telekom sektörünü de baypas ederek devreden çıkarmayı planlamaktadır. Bu merkezsiz internet ağının kurulma aşaması Uranüs Boğa burcundayken ivme kazanırken Uranüs'ün İkizler burcuna geçmesiyle bir hayli yaygınlık kazanabilir. Bilhassa 2026-27-28 yıllarında (*) gökyüzünde gerçekleşecek olan Uranüs (İkizler) ile Pluto (Kova) arasındaki üçgen açıda teknolojik ve iletişim alanındaki dinamizm tavan yapabilir. Muhtemelen 84 yıl sonraki Uranüs Boğa burcu döngüsünde- bizler görmeyecek olsak bile- banka ve telekom sektörü ortadan kalkabilir. Sanal para teknolojisi kağıt ve metal para basımını geçersiz kılarak darphanelerin kapısına kilit vurdurabilir.

Tüm dünyada etkileri hissedilen ekonomik kriz, dışa bağımlı ekonomisi nedeniyle ülkemizi derinden sarsmaktadır. Önlenemeyen kur artışı nedeniyle durmaksızın çalkalanan piyasalar, yağmur gibi yağan zamanlar ve suni bir şekilde ekonominin lokomotifi haline getirilen inşaat sektörü bu yeni süreçte çözüme kavuşturulması gereken konuların başında gelmektedir. Rekor seviyede artan konut yapımı ve kentsel dönüşüm projesi nedeniyle şantiye alanına dönen ülkemizde doğayı tahrip ve talan insafsızca sürmektedir. Çarpık kentleşme ve plansız yapılaşma sonucu doğal doku bozulduğu gibi teknik ve görsel özelliği yüksek mimarlık mesleği de rant uğruna feda edilmektedir. Zevksiz ve kullanışsız yapılar nefes alacak bir aralık bile bırakmadan ucubeler zinciri halinde durmaksızın birbirine eklemlenmektedir. Görünürde kredi faizleri düşürülse de balon gibi şişirilen konut fiyatları çoğunluğun alım gücünü aşmakta ancak çok dar bir kesime hitap etmektedir. Asıl tehlike ise bu konut fazlasının yabancılara satış yapılarak giderilmeye çalışılmasıdır. Konut sektöründeki riskler oldukça fazladır. Bozulan doğal ve ekonomik dengelerin Uranüs-Boğa kombinasyonunda yeniden istikrara kavuşturulması elzemdir zira konut sektöründeki bu şişkinlik ve mantar gibi çoğalmalar hiç hayra alamet değildir. Ekosisteme uygun çözümler üretilemediğinde doğanın kendini koruma refleksi harekete geçerek sorunu kökünden çözeceği ve ağır yıkımlara yol açacağı sürpriz olmasa gerek!  

5) Sanat ve Zanaat ile ilgili;

Müzik, resim, heykel vb güzel sanatlar, bakırcılık, mimari ve arkeoloji, antikacılık, sanat koleksiyonculuğu, moda ve tasarım sektörü, terzilik, kuaförlük, marangozluk gibi esnaf kolları Boğa burcu enerji yelpazesinde toplanır. Uranüs'ün değişim ve yenilik rüzgarları bu alanlarda sıra dışı çizgi, kesim ve biçimleri açığa çıkabilir. Örneğin kuaförlük mesleğinde kırmızı bakır, elektrik mavisi, fosforlu yeşil gibi aykırı saç renkleri, zig zaglı veya kısacık asimetrik kesimler ve de şimşek tarzı ışık patlamaları revaçta olabilir. Bu aykırı renk, desen, kesim ve biçim diğer ilgili sektörlere de sıçrayabilir. Arkeolojik kazılarda şaşırtan medeniyet bulguları açığa çıkabileceği gibi daha önce yurt dışına kaçırılan tarihi eserlerden bir kısmı ait olduğu topraklara iade edilebilir ya da tam tersi tarihi eser kaçakçılığı sıkça gündeme gelebilir. İnsanlık tarihinde ilk çıkarılan madenlerden biri bakırdır. Isı ve elektriği en iyi ileten bakırın verimliliği pek çok alana taşınabilir, yüksek kaliteli katalizör etkisi sürpriz keşif ve buluşlara yol açabilir.

(*) Uranüs ile Pluto'nun 1965-66 yıllarında kavuşum açısı gerçekleşmiş olup, yakın bir zamanda (2012 den 2015 yılına kadar) açılan kare açısı yaşanmıştır. Yaklaşık 7-8 yıl sonra ise açılan üçgen açısı oluşacaktır. Aşağı yukarı 138-140 yıl aralıklarla bir araya gelen bu iki jenerasyon gezegeninin döngüsü, diğer gezegen döngüleriyle de etkileşime girdiğinden şüphesiz dünya tarihinde önemli gelişmelere yol açacaktır.

Nesnel etkiler devam edecektir...

 

 

ÖNCEKİ YAZI URANÜS BOĞA BURCUNDA (2) SONRAKİ YAZI VE SEÇİM
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın