Eylül Esintisi - YEDİNCİ EV/ALÇALAN

YEDİNCİ EV/ALÇALAN

Yedinci evin künyesi;
 

House7

Evin türü; Köşesel ev,
Evin geleneksel ismi; Evlilik evi,
Evin doğal burcu; Terazi,
Evin doğal yöneticisi; Venüs,
Evin sınıflandırılması; Öncü- Hava-Eril,
Evin yönü; Batı
Evin temel dersi; karşıtları uzlaştırarak senteze varma, eşit ilişki kurma, ılımlılık ve esneklik geliştirme.
Evin temsilindeki konular; yakın birliktelikler (aşk, dostluk, arkadaşlık), taahhütte dayalı ilişkiler (evlilik, ortaklık) diğerin farkına varma, bağ kurma, ayna tutma, biz bilincinin oluşması, eşitlik, uzlaşma, denge, uyum, ahenk, adalet, hak, hukuk, barış, ölçü, ayar, doz, artistik yetenekler, sanat, karar verme, seçim yapma, tartışma, yorum, tartma, güzellik, estetik, zarafet, nezaket, hoş sohbet, çelişkiler, zıtlıklar, diyalektik, hakemlik etmek, eş, kavalye, rakip, açık düşmanlar, adli davalar, mahkeme salonları, antlaşma ve yasal kontratlar, dürüstlük, danışmanlık, halkla ilişkiler, diplomasi, sosyallik, entelektüellik, diyalog, esneklik, ılımlılık, değerler, paylaşım, yansıtma (projeksiyon), paradoks.

Evin olumlu yansımaları; eşit ilişkiler ve adil ortaklıklar kurma, taahhütte bulunma isteği, tarafsız ve barışçıl yaklaşım, işbirliğine yatkınlık, uzlaşmacı tutum, uyum ve ahenk geliştirme, nezaket, zarafet ve şıklık, güzellik ve estetik anlayışı, sanatsal faaliyetler, sevmek ve sevilmek, ikilemlere karşı yüksek tolerans, sentezleme yeteneği, sağlam dostluk ve arkadaşlıklar, verme ve alma dengesi, diğerkamlık, bağ kurabilme yeteneği, karar verme ve tercih yapabilme, hakemlik etme, diplomasi geliştirme, arabuluculuk ve barışseverlik...

Evin olumsuz yansımaları; bağ kurma zorluğu, havailik, taahhütte bulunamama, yakınlık korkusu, aşırı uysallık, ilişkide bir varlık gösteremeyerek diğerinde kaybolma, ilişkilerde dikiş tutturamama, aşırı tartışmacı tutum, kararsızlık, dengesizlik, çatışmaktan kaçan, kötü insan olma korkusu, yalnız kalma korkusu, tercih ve seçim yapmakta zorlanma, "hayır" diyememe, gevşeklik, tembellik, şımarıklık, süs bebeği olma, şaşkınlık, her şeyi karşı taraftan bekleme, birileri dürtmeden harekete geçememe, sürekli muhalefet etme, yansıtma mekanizmasını aşırı çalıştırma, paralize olma, Araf'ta kalma, pasif-agresiflik...

Yedinci evin dünyasal (mundane) astrolojideki karşılığı; evlilik ve boşanma oranları, muhalefet partisi, diğer ülkelerle yapılan antlaşma ve paktlar, ülkenin müttefikleri ve düşmanları, barış müzakereleri, mahkemeler, davalar, sanatsal faaliyetler ve sanatçılar, dış işler ve diplomatlar.

Yedinci evin tıbbi (medical) astrolojideki karşılığı; iç denge (homeostatis), organlar arası bakışım (simetri), kataliz mekanizması ve enzim sentezi, böbrekler, idrar yolları ve mesane (Akrep burcu ile ortak olarak) [1]

Yedinci evdeki natal gezegen etkileri; geleneksel astrolojik görüş Terazi burcunun yönetimindeki 7.evi önemli bir köşe noktası olarak görür fakat yükselene karşıt açı yapması nedeniyle zararlı olduğunu söyler [2] Modern astrolojik görüş ise kişinin diğerleri ile karşılaşma noktası olarak gördüğü 7.evi, ayna tutma işlevinden ötürü toplumsal farkındalığın başladığı alan olarak değerlendirir. En uç batı noktasında yer alan ve kolektif evler sürecini başlatan alçalanda yer alan gezegenler kişinin ilişki tarzını, karşı tarafta aradığı nitelikleri ve diğerleri kanalıyla yaşanan deneyimleri niteler. Burası ben ve sen'in ortak bir amaçla bir araya gelip bir sevgi bağı kurduğu (evlilik, dostluk) veya eşit ve adil bir iş birliği (ortaklık) yaptığı, kısacası biz olmaya doğru evrildiği, bütünleşmeye doğru yöneldiği bir nirengi noktasıdır. Akrep burcu 7.evi kesiyor veya Pluto burada yer alıyorsa derin, tutkulu, fırtınalı, adeta ölümüne pakt gibi bir ilişki söz konusudur. Balık burcu 7.evi kesiyor veya Neptün burada yer alıyorsa kişi asla ölümlü bir fani ile yetinmeyip, ruh eşinin peşine düşebilir, ilişkileri fazlasıyla idealize edebilir ve diğerleri ile aşırı özdeşim kurabilir. Koç burcu 7.evi kesiyor veya Mars burada yer alıyorsa sorumluluk almak istemeyen, aceleci, sabırsız, ateşli, iddialı, şiddet yüklü, rekabete dayalı ilişkiler bu alana hakim olabilir. Oğlak burcu 7.evde sağlam, güvenli, ihtiyatlı, gerçekçi bir ilişki sınırı çizebileceği gibi, soğuk ve uzak duran, yakınlık ve bağ kurmakta sıkıntı çeken bir görünüm de sergileyebilir. Bilhassa 7.evde konumlanan Satürn geç yaşta evlenmeyi, zoraki veya formalite (kağıt üzerinde kalan) bir evliliği gösterebileceği gibi diğerlerinden izole yaşamayı, yalnız kalmayı ve müzmin bekarlığı da işaret edebilir.

Yedinci evdeki transit gezegen etkileri; 7.ev bizim karşı tarafla bağ kurmayı ve işbirliği yapmayı öğrendiğimiz yer olduğundan sayısız dualite danslarına sahne olur. Burada kendi kimliliğini bir kenara koyma, merkezine diğerini yerleştirme, bireysel kimliğini feda etme gibi sorunlar sıkça görülebilir. Diğerine hiç uyum sağlayamama veya tam tersi aşırı uyum sağlama gibi sorunlar da olasıdır. Tr. Jüpiter 7.eve girdiğinde bir iyimserlik ve her şey güzel olacak  tadında bir "yalancı bahar" havası estirebilir veya ilişki kurma iştahını kabartıp niceliksel bir artışa yol açabilir. Tr.Uranüs alçalan noktasında çakmaya başladığında mevcut ilişkiyi kesme, koparıp atma isteği tavan yapabilir. Kişi sıradışı, tutarsız ve güvensiz ilişki sağnağına tutulabileceği gibi ilişki tarzını tepeden tırnağa değiştirip yenileyebilir de. Tr. Güney Ay Düğümü burada seyrettiğinde kişi geçmişten getirdiği yüklerle sınanabilir, aşina olduğu hatalı alanlara çekilebilir, otomatik yaptığı pek çok davranışı ile yüzleşmek zorunda kalabilir. Tr.Kuzey Ay Düğümü 7.evde kişinin sevme potansiyelini açabilir, değerler sistemini geliştirebilir, ilişkileri canlandırabilir ve bu evin diğer konuları ile ilgili çeşitli fırsat ve imkanlar sunabilir.

Önümüzdeki bölüm 8.ev ile devam edecek.    

[1] Klasik astrolojide Terazi burcunun 15 derecesinden başlayıp, Akrep burcunun 15 derecesine kadar uzanan aralığa "Yanan Yol (Via Combust) adı verilir. Bu ortak dereceler Mars-Satürn doğası taşıdığından zarar-ziyan görme, tehlikede olma, aşırı korku duyma halleri ile ilişkilendirilir. Sağlık açısından ateşli hastalıklar, yanıklar, lohusalık sorunları ve bazı ölümcül durumlarla bağlantılandırılır.

[2] W.Lilly 7.evi evlilik, ortaklık, eşler, açık düşmanlar, kavga ve savaşlarla ilişkilendirip, hiç bir gezegenin burada ferah olmadığını söyler.

El Biruni, kadınlar, cariyeler, nikahsız eşler ile ilişkilendirip, ortaklıklar, tartışmalar, davalar ve kayıplarla bağlantılandırır. 

Kaynakça;

1) Nazan Öngiden - Yıldızlardaki Malzemedir Harcımızda Varolan

2) Deborah Houlding- Astrolojide Evler

3) Hakan Kırkoğlu - Astroloji Ders Notları

4) Barış İlhan- Astroloji Ders Notları

5) NCGR - Eğitim Programı Notları.

6) Steven Forrest - İçinizdeki Gökyüzü

 

 

ÖNCEKİ YAZI IHLAMURLAR ÇİÇEK AÇTIĞI ZAMAN... SONRAKİ YAZI HAYATIN BANA EN KIYMETLİ HEDİYESİ OĞLUMA...
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın