Eylül Esintisi - Yeni Yıl Sofraları

Yeni Yıl Sofraları

Sofra kurmak günlük sıradan bir alışkanlık değildir. Çok eski çağlardan beri süregelen köklü bir gelenektir. Özel günler için hazırlanan sofralar ise başlı başına bir ritüeldir.

Yeni yılı karşılamak için kurulan sofralar da sadece yiyecek ve içecekten ibaret olmayıp, insanları birleştirici ve anıları canlandırıcı güçlü bir etkiye sahiptir.

Sevgi ve özenle kurulan sofraların yaşam enerjisi oldukça yüksektir. Keyif ve muhabbetle sofra başında toplanmak aile ve dostluk bağlarını güçlendirir.

Ne var ki bu güzel ritüel günümüzde artık yok olmak üzeredir. Çağın aşırı hız ve kirliliğine son yıllarda hiç dinmeyen ekonomik krizler ve hiç inmeyen enflasyonlar eklenince mükellef sofralar kurmak çoğumuz için artık bir hayal olmuştur.

Hani derler ya;

“Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer…”

Bugün ülkece geldiğimiz nokta aynen budur.

Bayram sofralarında olduğu gibi yeni yıl sofralarında da en az üç kuşağın bir araya gelmesi bizde bir aile geleneğidir. Bugüne kadar bu geleneği tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen yaşatmayı bildik.

Şimdi yeni bir yılın arifesinde zamanda geriye doğru giderek kış gün dönümünü yeni yıla bağlayan “Güneşin yeniden doğuş” günü onuruna yaptığımız kutlamalara yer vereceğiz…

Genellikle benim hazırladığım mütevazi sofraları çok seven Güzel Kelebeğim, 21 Aralık 2017 tarihinde- ki 2017 yılı aynı zamanda Eylül Esintisi’nin doğum yılıdır- şahane bir sürpriz hazırlayarak hem beni çok şaşırttı hem de “Divan Grup, Ziyafet Birimleri ve Divan İstanbul Satış Direktörü” olmanın hakkını profesyonelce verdi…

Biz kendi aramızda her yılı acısıyla tatlısıyla şükürle uğurlayıp, yeni yılı da yeni heyecanlar ve yeni umutlarla karşılamayı bir ritüel haline getirdik.

Yeni yılla “Bana şunu ver, bana şunu getir…” gibisinden hiçbir pazarlığa tutuşmadan, kadehimizi tüm insanlığın ortak mirası olan “Güneşin yeniden doğuşu” onuruna kaldırdık.

Sevgili Tuğba’m da bir yeni yıl çocuğudur. Dünya’nın, Güneş’e en yakın geldiği ve en hızlı hareket ettiği noktaya ulaştığı gün olan Günberi (Perihelion) günü doğduğundan kendisinin bir sıfatı da “Kış Güneşi” dir.