Eylül Esintisi - ZAMAN ASLAN İKEN...

ZAMAN ASLAN İKEN...

Aslan burcunu yöneten Güneş hem astronomik hem de astrolojik olarak merkezi güçtür. Güneş eril, aktif, pozitif ve kumanda edici temel bir enerjidir. Bir erkeğin doğum haritasında Güneş, eril enerjinin en üst formunu yani yetişkin, olgun erkek enerjisini sembolize eder. Kadında ise içselleştirdiği erkek (animus) arketipi ile eşi ve hayatındaki yetişkin erkek modellerini tanımlar. Ayrıca Güneş sembolü her iki cinste de şahsiyet ve baba modelini temsil eder. Zaten Aslan burcu erkeği de, kadını da babacandır, doğuştan pederşahidir. Baba = olgun erkek enerjisidir. Baba olmak bir erkeğin dünyaya bakışını değiştirir zira baba olmak demek; otorite ve vakar sahibi olmak demektir, fedakarlık etmek ve sorumluluk yüklenmek demektir. Korumak, kollamak, kol kanat germek demektir. Baba olmak dünyaya bir varis, bir eser bırakmak demektir (*)

Aslan burcu liderlik etme vasfı yüksek, yaratıcı ve oyuncu yönü güçlü,cömert, sıcak kanlı, ateşli ve baskın bir karakterdir. Ancak Güneşinizin Aslan burcunda olması sizin bu burcun özelliklerini kusursuz bir biçimde taşıdığınız anlamına gelmez. Sadece sizde potansiyel olarak mevcut olan bu enerjinin ne kadarını açığa çıkarabilirseniz o kadarını gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle doğum haritanızda yer alan iki güçlü ışık Güneş ve Ay'ın işlevini çok iyi kavramanız gerekir. Ay burcu;sizin geçmişteki kökleriniz, genetik kodlarınız ile bağlantılı olduğundan alışkın ve aşina olduğunuz bir enerji iken, Güneş burcu;sizin emek sarf ederek, deneyerek, bilinçli bir şekilde geliştirmeniz gereken bir enerjiye karşılık gelir. Özetle bir doğum haritasında Ay ve Güney Ay Düğümü;sizin içgüdüsel, dürtüsel, tepkisel yanınızı ve geçmişe ait yönünüzü gösterirken, Güneş ve Kuzey Ay Düğümü bilinç, farkındalık, istek, irade ve amaç, kat etmeniz gereken yol ve hedefe varmanızı sağlayan yönü gösterir. Hangi burç enerjisi ile yer yüzüne gelmiş olursanız olun bu temel kaide değişmez.

Efendisi Güneş sistemin merkezinde yer aldığından, Aslan da içgüdüsel olarak kendini merkezi konuma oturtur ve kendi dışında kalan her kim varsa onun yörüngesinde dönsün ister. Aslan enerjisi güçlü insanların merkezi konumdan uzaklaşmaya, öyle kıyıda köşede kalmaya hiç ama hiç tahammülleri yoktur. Merkezden bir milim bile kaysa hemen ego alarmı çalar. Bu bir noktaya kadar anlaşılabilir bir durumdur ama asıl tehlike Aslan kendini merkeze sabitlediğinde ve çevresine ateş püskürttüğünde başlar! Evet, onun elementi ateş, niteliği sabittir. Doğası gereği baskın ve buyurgan olmaya meyillidir ama kendi ışığından gözü kamaştığında bir gerçeği görmekte zorlanır; efendisi Güneş kendini bir tek Aslan burcuna sabitlemez! Tüm burçlarda yaklaşık bir ay boyunca kalır ve bulunduğu burç enerjisini merkezden çevreye doğru yayar. Yani merkezi konumda olan Aslan burcu değil, Güneş'tir ve nihayetinde herkesin bir Güneş'i vardır. Belki bu majestelerinin ki gibi kızgın bir Temmuz Güneşi ya da ateş topu bir Ağustos Güneş'i değildir! Yakıp kavurmaz ortalığı ama işte naçizane diğerlerinin de bir Güneş'i vardır! Ol sebepten Aslan'ın yerli yersiz ona buna kükremesine ve pençe atmasına hiç gerek yoktur!

(*) Gerçek babalık; sadece biyolojik temele dayanmaz. Bilakis psiko-sosyal bir donanım da gerektirir. Bir çocuğun dünyaya gelmesinde biyolojik katkısı olmayan ama babalık vasıflarına sahip bir erkek çok iyi bir baba olabileceği gibi, biyolojik rolü olsa da babalık vasıflarına sahip olmayan bir erkek de pekala kötü bir baba modeli teşkil edebilir.

 

ÖNCEKİ YAZI DOĞUM ÖNCESİ TUTULMA (PRE-NATAL ECLİPSE) SONRAKİ YAZI BİR GÜN BENSİZLİK ÇALAR KAPINI...
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın