Eylül Esintisi - ZAMAN BALIK İKEN...

ZAMAN BALIK İKEN...

Bir sismograf gibi evrendeki en küçük titreşimleri bile kaydeden Balık burcunun engin bünyesinde neler toplanır önce ona bir bakalım; bütünleşme, kaynaşma, sevgi, şefkat, bağışlama, üstün şifa, aşkınlık, hayal, rüya, yüksek vizyon, yüksek sezgi, ruhsal aydınlanma, spritüel inançlar, altıncı his, duru görü, telepati, güçlü maneviyat, dua, ibadet, iyilik meleği rolü, cennet ideali, huşu duyma, vecd hali, özlem, vuslat arzusu, kadere iman ve teslimiyet, sınırsızlık, zeminsizlik, hassasiyet, duyarlılık, merhamet, acıma, inkar, yanılsama (illüzyon) gerçeklerden kaçma, yalan, çarpıtma, özdeşleşme, şaşkınlık, dalgınlık, unutkanlık, serap, uyku, uyur gezerlik, bağımlılıklar, dervişlik, ermişlik, evliyalık, medyumluk, ruhsal rehberlik, psikolojik kaçış ve kayboluşlar (füg), çoğul kişilik bozukluğu, kurtarıcı ve kurban ikilemi, minnettarlık, fedakarlık, adanmışlık, şehitlik, yüceltme mekanizması, mübalağa etmek, bozgun, kaos, dağınıklık, meczupluk, alkolizm, mazlum-zalim (sado-mazoşizm)ikilemi, takdir, şükran, tevekkül, iç görü, her şeyi tanrıya havale etme sendromu, gizem, sır, sihir, müzik, edebiyat (bilhassa şair), sinema, bale, dans ve artistik paten gibi ince zevk, estetik ve güzellik içiren sanatlar...

Sona eriş, menzile varışa göre programlanan Balık burcu enerjisinin en temel ilkesi bütünleşme (intergration) ve kaynaşma (fusion) dır. Bu iki sözcük çoğunlukla birbiriyle karıştırılır fakat anlam ve ifadeleri farklıdır. Bütünleşme olgusunda tüm birimler kendi öznelliğini yitirmeden anlamlı ve uyumlu bir şekilde birleşirler. Kaynaşma olgusunda ise birimler adeta birbirinin içinde eriyerek, kendi öznelliğini yitirerek, karmaşık bir şekilde birleşirler. İnsan doğası üzerinde örnekleyecek olursak bütünleşme işlevi sekteye uğradığında fiziksel ve zihinsel devreler arasındaki uyum bozulur, kimlik tutarlılığı dağılır, kişilik bölünmeleri ortaya çıkar. Kaynaşma olgusu ise farklı dürtü ve içgüdüler üzerinde kilit öneme sahiptir. Örneğin cinsellik ile saldırganlık dürtüsü kaynaştığında Sado-mazoşizm döngüsü başlarken, ölüm ve yaşam içgüdüsü arasındaki kaynaşma ortadan kalktığında ağır nevrozlar ortaya çıkar.

Ruhen sınırsız okyanuslarda huşu içinde yüzen Balık burcu yeryüzünde kendini "sudan çıkmış balık" gibi biçare hisseder. Koptuğu kaynağına kavuşmayı özler, acıyla kıvranır, kurtarılma arzusuyla çırpınır... Balık burcunun aşkın enerjilerle donatılmış olması onun bu enerjileri her zaman doğru bir şekilde kullanacağı anlamına gelmez. Tersine bu aşkın enerjileri taşımakta çok fazla zorlanabilir ve tıpkı suyu emen bir sünger gibi ağırlaşıp batabilir. Çoğunlukla alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı yanlış yönlenmiş bir aşkınlık arayışını temsil eder.

Beyinin iki lobu arasında tam merkezde yer alan ufak kozalaksı beze Epifiz bezi (Pineal gland) adı verilir. Fransız matematikçi ve filozof Descartes, bu beze "Ruhun evi" der. Epifiz bezinin fiziksel dünyayla fizik ötesi dünya arasında bir kapı vazifesi gördüğüne ve ruhun bu noktadan transandantal yolculuğa çıktığına inanır. Çocuklukta aktif olan büyüdükçe körelen bu içsalgı (endokrin) bezden DMT hormonu salgılanır. Bazı bitkiler bu hormon salgısını uyarıcı niteliktedir ancak en ufak doz aşımı bile ölüme sebebiyet verdiğinden hekim kontrolü olmadan kullanılması tehlikeldir. Doğal yollardan bu hormon az miktarda uyku ve rüya esnasında, çok miktarda ise doğum ve ölüm anında salgılanır. Aşkınlığa yol açıcı etkisinden ötürü DMT hormona "ruh molekülü" de denir.

Epifiz bezi bedenimizde yedinci çakra ile bağlantılıdır. Yukarıya doğru açıldığından taç veya tepe çakra olarak da adlandırılır. Epifiz bezi aktif olduğunda zihinsel baskı ve gerilimi azaltır, huzur ve mutluluk verir. Yedinci çakra açıldığında ise birlik hissi uyandırır, ayrılık gayrılık kalkar, sonsuzluk deneyimlenir. Bedenimizdeki bu son çakrayı, Zodyak'ın son burcu olan Balık yönetir. Nasıl ki tüm burç enerjileri Balık burcunda toplanıyorsa, diğer tüm çakra enerjileri de taç çakrada toplanır ve burada evrenle birleşir. Bu bütüncül (holistik) enerji katındaki yüce bilgi sırlar ve sembollerle gizlenir. Okuyabilen veli, okuyamayan deli olup çıkabilir...

ÖNCEKİ YAZI MİTOLOJİK OKYANUS VE FIRTINA TANRISI POSEİDON (NEPTÜN) SONRAKİ YAZI BANA BİR ŞEY SÖYLE
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın