Eylül Esintisi - ZAMAN BAŞAK İKEN... (4)

ZAMAN BAŞAK İKEN... (4)

Başak burcu son derece seçicidir. Armudun sapı, üzüm çöpü var diyenler genelde Başak burcundan çıkar. İnsan ilişkilerinde mütevazı, terbiyeli, ciddi, mesafeli, biraz da çekingen, utangaç ve mahcuptur. Başak adab-ı muaşeret kuralları söz konusu olduğunda Emly Post'u hiç aratmaz. Eğer su katılmamış bir Başak'sa görgü kurallarını ezbere bilir ve noktası virgülüne kadar uygular.

Başak kadını da erkeği de en çok ikili ilişkide sıkıntı yaşar, soğuk terler döker. Yakın ilişkiler karşılıklı kendini açma ve teslimiyetle yaşanabilir. O ise yakın ilişkide hep tedirgin, hep huzursuz ve hep diken üstündedir. Kendini kolayına açmaz, karşı tarafa bırakmaz. Saygısız ve pervazsız davranışlardan hoşlanmaz, vıcık-vıcık ilişkiler, el-ense-tokat şakalaşmalar, geyik muhabbetleri hiç ona göre değildir. Ay veya Venüs Başak’ta ise bu özellikler misliyle katlar. Bu konumdaki birine teklifsiz bir şekilde yaklaşmaya kalktığınızda, keskin bakışıyla sizi olduğunuz yere çiviler. Durun, ağır olun bakalım! Suyun bile bir ısınma süresi varken, siz nasıl oluyor da bir anda böyle fokur, fokur kaynıyorsunuz! Eğer niyetiniz onunla yakınlaşmaksa, sonuca değil sürece odaklanmak zorundasınız. Unuttunuz mu yoksa! Başak burcu demek süreç demektir. O sizi bir dizi testten geçirmeden, yedi göbek ötenize kadar araştırmadan -ki bu süreçte iyi hal kâğıdı getirmeniz de gerekebilir- ne gönlünün ne de evinin kapılarını asla size açmaz.

Temizlik ve titizlik deyince gene ilk akla gelen isim Başak’tır. Normal ölçülerde temizlik ve titizlik sağlık açısından gereklidir fakat doz aşıldığında takıntılı ve saplantılı (Obsessive-Compulsive) davranış bozukluklarını besler. Bir doğum haritasında olumsuz konumlanan Başak enerjisine sert açılar eşlik ettiğinde; elleri derisi soyulup yara olana kadar yıkamaktan tutun, şişe ve kavanozları milimi milimine boy sırasına dizmeye varan takıntılı-saplantılı davranışlar görülebilir. Başak’ın titizlik krizi en çok cinsel ilişkisinde başına bela olur zira pis bir mekân, dağınık bir yatak, kötü kokular, kaba ve özensiz yaklaşımlar Başak’ın zaten doğuştan kısıtlı olan cinsel enerjisini felç eder. Başak her türlü sıvı ve salgıdan tiksinir, midesi bulanır. İğrendiği için cinsel perhiz uygulayabilir ya da uç noktada cinsel ilişkiyi hayatından çıkarabilir. Başak fazlasıyla steril ve tiril tirildir... Çoğunlukla Müzmin Bekar lar Başak ya da Başak enerjisi yoğun olanlar arasından çıkar.

Başak da baskın olan yan güçlü mantık-analitik zeka-determinist düşüncedir. Zayıf olan yan ise duygulardır. Başak mantık dersinde Aristo’nun en gözde talebesi iken, duygu dersinde hep ikmale kalan gözü yaşlı bir talebe gibidir. Sıra arkadaşı da Oğlak'tır. O da tıpkı Başak gibi duygusal kabızlık çeker. Aslında bu akıl-duygu çekişmesi doğanın bir kuralıdır. Doğa bir kişiye her şeyi bir arada sunmaz, genelde bir yetenek baskınsa, diğeri çekiniktir. Başak somut dünyanın somut işlerinin bir çırpıda üstesinden gelirken, duyguları ile ne yapacağını bilemez. Şuursuzca duygularını realize eder. O, aşkı genelde fiziksel temas olmadan, kan ter içinde çırpınmadan, uzaktan, serin ve tek başına yaşamayı tercih eder. "Aşk tek kişiliktir" klişesi bir Başak & Oğlak önermesidir. Başak doğası gereği Platonik aşklara yatkındır. Platonik aşk adını büyük filozof Platon'dan alır, Platon da zaten Başak'ın akıl ve mantık hocasıdır!

Başak burcunun yönetimindeki altıncı evin geleneksel ismi "Hizmetkârlar Evi" dir. Başak hizmet etme ruhuyla yeryüzüne geldiğinden çoğu insan için külfet olan hizmet, onun için adeta bir ibadet, bir Aşktır. Hani hizmet görücüye çıksa onu hiç kimselere kaptırmayacak tek talibi Başak'tır!

Onun aşkı bir "Hizmet Aşkı" dır.

Siz ne bekliyordunuz!

Başak' da başka ne aşkı olabilir ki!!!

 

(*) Tablo; Salvador Dali - Virgo

 

ÖNCEKİ YAZI FARKLI KÜLTÜRLERDE EYLÜL AYI SONRAKİ YAZI ZAMAN BAŞAK İKEN.... (5)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
    1 adet yorum
  • Comment Author
    Elif tuba ok
    13.09.2017 08:08:34

    Kesinlikle çooook doğru :)

Yorum Yazın