Eylül Esintisi - ZAMAN BAŞAK İKEN...  (6)

ZAMAN BAŞAK İKEN... (6)

Başak burcunun yönettiği altıncı ev konuları arasında sağlık çok önemli bir yer tutar. Başak burcu ve altıncı ev enerjisi yoğun olan kişiler, kendine has değer ve becerileri verimli bir şekilde ortaya koyamadığında, bir işe yarama duygusunu tatmin edemediğinde sağlık sorunlarının istilasına uğrayabilir. Bu kişinin kendi sağlık sorunu olabileceği gibi bakmakla yükümlü olduğu birinin sağlık sorunu da olabilir. Başak burcu enerjisinin bedenimizdeki en temel yansıma alanı bağırsak ve karın boşluğu (Hipokondr) bölgesidir. Bu iki organın işlevleri dikkatlice incelendiğinde, Başak enerji devresinin bedenimizde en ağır ve sıkıcı hizmetlerde yer aldığını görmekte zorlanmayız. Günlük hayatta da durum pek farklı değildir Başak burcu en sıradan, en sıkıcı, en ağır işlerin altında ezilir. Satürn veya Pluto sert açıları da işin içindeyse Başak kendi değerini un ufak ederek, başkaları için paspas vazifesi görebilir. Başak kendine çok fazla yüklenir, kendine eziyet etmeyi huy edindiğinden her zaman biri onu ezmese de, o kendini ezmenin, kendine eziyet etmenin bir yolunu mutlaka bulur. Evet, Başak'ın meziyetleri çok fazladır ne var ki hiç bir burçta meziyetler bu denli eziyetlere dönüşmez.

1) Bağırsaklar;

Yediğimiz besinler sindirim süreci içinde önce parçalanır sonra da emilerek kana karışır, işe yaramayan posalar da dışarı atılır. Organik bir süreç olan “parçalama ve emilme” işlevlerinin psikolojik karşılığı çözümleme ve kusursuzlaştırma dır. Bu özellikler Başak burcunun en temel ilkeleridir. Bağırsaklar aynı zamanda besinlerimize ortak çıkan asalakların (parazitler, bakteriler, mantarlar)da cennetidir. Başak’ın olduğu her yerde doğal olarak asalaklar bulunur ve onun bin bir emekle ürettiklerini bir çırpıda tüketirler. Başak'ın hem fiziksel hem de psikolojik düzeyde asalaklarla başı fena halde derttedir. İşte bu noktada Başak en güçlü özelliği olan ayrıştırma ve saflaştırma mekanizmasını devreye sokarak sapla samanı ayırt etmeli, verimli olanı içeride, verimsizi dışarıda bırakmalıdır. Zira hiçbir asalak onları kabul eden bir ev sahibi olmadıkça bedeni mesken tutamaz. Başak enerji devresinin bedenimizde aşırı ya da zayıf çalışması, toprak elementi yokluğu ya da azlığı, Mars-Satürn veya Pluto'un Başak burcu/altıncı evde, sert kontaklarla yer alması Bağırsak hastalıklarında önemli rol oynar. Örneğin Kabız da katı düşünce kalıpları, aşırı kuralcı ve kontrolcü davranışlar, inat ve bırakamama vardır. Kolit de aşırı titiz ve düzenli, ince eleyip sık dokuyan (obsessif-kompulsif) yapı, keskin mantık ve yoğun kaygı hali göze çarpar. İshal de ise korku, evham, reddediş, kaçış gibi bunalımlı davranışlar başı çeker. Enfeksiyon kaynaklı, şiddetli ishal durumlarında Ay ve Neptün sert açıları da işin içindedir.

2)Karın Boşluğu (Hipokondr) Bölgesi;

Kaburgalar altında kalan bu nazik bölge karaciğer-dalak-pankreas gibi çevre organların baskısı ve basıncı altındadır. Karın boşluğu sanıldığının aksine fiziksel rahatsızlıklardan ziyade ciddi psikolojik sorunların yuvalandığı bir yerdir. Bu psikolojik şikayetlerin en başında adını karın boşluğu (Hipokondr) dan alan Hastalık Hastalığı (Hiponkondri) gelir. Tıbbı gereksiz yere meşgul eden suni fakat ciddi bir sağlık sorunu olan Hastalık Hastalığından muzdarip kişi her ne kadar fiziksel şikayetlerle hekime başvursa da bu bir psikolojik rahatsızlıktır ve psikolojik tedavi kaçınılmazdır. Başak burcunun sorumluluk duygusu fevkalade yüksektir, suçluluk duygusu da tabii.. Başak çok evhamlıdır, çok streslidir. Önce bu aşırı duyguların normalize edilmesine ihtiyaç vardır. Sonra da şuursuzca reddettiği yönlerin kabul edilmesi üzerinde çalışılmalıdır, atıl kalan enerjileri işlemeye başlayınca, suni meşguliyetin yerini gerçek meşguliyet alacak ve Başak pas atacaktır. Ancak Başak'ın bu hastalıktan yakasını sıyırması pek de kolay değildir zira muazzam bir direnç gösterecek, sürekli tıbbi bulgular peşinde koşup, herkesi ikna etmek için çırpınıp duracaktır. Başak analitik zekası ve keskin mantığına rağmen psikolojik kavrayış açısından kördür. Psikolojik durumlarda alıklaşır, aptallaşır. Belki de Başak'ı kendi silahıyla vurmak en etkili çözüm yoludur! Bu silah sorumluluk duygusudur. Başak burcunun sorumluluk duygusu oldukça yüksek olduğundan hastalık hastalığından muzdarip olan kişiye öncelikle hastalıkların;

"Bize olan" değil,

"Bizim yaptığımız" bir durum olduğu,

Konusunda bir "iç görü" kazandırılmasında büyük yarar vardır.

Başak'ın bu iç görüye ilaçlardan çok daha fazla ihtiyacı vardır...

 

ÖNCEKİ YAZI JOHANN WOLFGANG VON GOETHE SONRAKİ YAZI SONBAHAR EKİNOKSU
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın