Eylül Esintisi - ZAMAN BOĞA İKEN... (2)

ZAMAN BOĞA İKEN... (2)

On iki burç içinde en inatçı ve sabit görüşlü olanı Boğa burcudur. Nuh der, peygamber demez. Ayağını yere diredi mi bir milim bile kımıldatamazsınız! At gözlüğünü de çekip alamazsınız gözünden! Hani tüm toprak grubu burçlar içinde en pozitif ve en yumuşak huylu olanı Boğa burcuydu! Ne oldu! Bu ne şimdi! diyebilirsiniz. Bu belki de onun en yaman çelişkisi! Hiç şüphesiz diğer burçların da kendine özgü çelişkileri var. Şu kutuplu dünyada yaşayıp da kutupsallıktan muaf olan bir tek canlı var mı? Her insan ayrı bir çelişki yumağı (*)


İnatçı ve sabit görüşlü yapısına tembel ve hantal yanları da ilave olduğunda Boğa bulunduğu yere kök salar. O artık bir "Oturan Boğa" dır. Genelde Boğanın kendisini en rahat ve güvende hissettiği yer evidir. Çoğu insan için ev sıradan bir "dört duvar" olarak görülse de, Boğa için evi onun en kutsal mekanıdır. Bir nevi mabedidir. Ailesiyle birlikte ocağı ve bacası tüten sıcacık bir aile ortamında yaşamaktan büyük bir haz duyar. Evden dışarı çıkmayı pek istemez, gezmeye üşenir, misafirliğe gitmektense misafir onun ayağına gelsin diye bekler. Yabancılara karşı daima temkinli ve mesafelidir. Katı kuralları ve kemikleşmiş alışkanlıkları onun noktası, virgülüne dokunulmadan riayet edilmesi gereken bir anayasa hükmündedir. Değişim ve yeniliğe içgüdüsel olarak direnir. Ama hep aynı yüzler, aynı yollar, aynı mevzular hiç farkına varmadan onu can sıkıcı, monoton ve çekilmez bir insan haline getirir. Bu olumsuz özellikler bilhassa Güney Ay Düğümü Boğa olanlar için ikiye katlar. Çünkü Gad Boğa olabilecek en sıkıntılı, en zorlayıcı yerleşimlerden biridir. Gad Boğa hayatında yaprak kımıldasa ürperir! Her şey bildiği gibi sürüp gitsin ister ama olmaz! Çok kuvvetli bir dip dalga gelip onu vurur, kendi tepe taklak hayatı da alt-üst olur!


Bu denli tek düzelik, durağanlık, donukluk aslında ölüm demektir. Ancak onun bunu kavraması ömrünün yarıdan fazlasına mal olur. Gene de bildiğinden şaştığı pek söylenemez. Ona göre bu durumun farklı bir açıklaması vardır; 
Güneş her sabah doğudan yükselip, batıdan alçalıyorsa,
Gezegenlerin yörüngesi milim oynamıyorsa,
O niye yerinden oynasın ki! 
Aksini bir düşünün,
Kim bilir ne olurdu dünyanın hali!!!
Eskiler boşuna mı söylemiş, 
"Dünya Öküzün boynuzlarında duruyor" diye!!!
Yaşamda sabit kalması, değişmemesi gereken şeyler vardır!
Zaten Boğa burcu da bunun için vardır!


(*) Çelişki, Terazi burcunun konusu olduğundan ilgili bölümde daha ayrıntılı ele alınacaktır.

ÖNCEKİ YAZI ZAMAN BOĞA İKEN... SONRAKİ YAZI MAYIS AYI
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın