Eylül Esintisi - ZAMAN İKİZLER İKEN... (5)

ZAMAN İKİZLER İKEN... (5)

İkizler burcunun yönetici gezegeni Merkür zekanın ham halini temsil eder. İkizlerin zekası kadar öne çıkan bir diğer özelliği de meraktır. Merak duygusuyla birleşen ham zeka insanlık tarihinde büyük keşif, buluş ve icatlara vesile olabileceği gibi aynı zamanda büyük felaketlere de yol açabilir. İkizler burcu aynı ekseni paylaştığı Yay burcunun inanç-ahlak-erdem-hukuk gibi üstün değerlerleri ile yoğrulmadan zekâsını insanlığın hayrına kullanması biraz zordur. Pek çok  astrologun ağız birliği etmişcesine sarf ettiği "Merkür'ün dini-imanı yoktur" ya da "Merkür' de namus ne gezer" sözleri sadece Jüpiter eli değmemiş bir Merkür'e atıftır. 

Merkür'ün yönetimindeki bilgi alışverişinde tarafsızlık ilkesinden küçük bir sapma işi kulaktan kulağa oyununa çevirir. İlk kulaktan giren yalın bilgi son kulağa ulaştığında kel alaka bir çıktı haline gelebilir. Büyük sapmalarda durum çok daha vahimdir; yalan-dolan, dedikodu-iftira ortalığı kuşatabilir. İkizler’ e bir de Akrep’in kuyruk ucu değmişse şeytana bile pabucunu ters giydirebilir. Zodyak’ın bu en tehlikeli karışımı, kaşla göz arasında yedi mahalleyi birbirine katabilir, ev bark yıkabilir, ocak söndürebilir. Her vakadan kendini  tereyağından kıl çeker gibi sıyırarak sizi sabıkalı yapabilir. İyisi mi elinize, dilinize hâkim olun. Bırakın bazı şeyler de sizde saklı kalsın! 

İkizler burcunun kafasında kırk tilkinin kuyruğu birbirine değmeden dolaştığından kurnazlığı ile baş etmek kolay değildir. Son derece gelişmiş bir pazarlama ve ticaret yeteneği vardır.Ticari zekası mukayese kabul etmez ancak fırsatçı ve çıkarcı yanı ağır bastığında sadece madden değil manen de sizi soyup soğana çevirebilir. Satılan fikrinize ya da çalınan hayalinize bakıp derin derin iç çekebilirsiniz. Bazen de karşınıza bir duygu taciri (kazanova) tipi olarak çıkabilir. Böylesine çetrefilli ve karmaşık bir yapı karşısında hiç farkında olmadan sizin dudaklarınızdan da şu sözler dökülebilir;

 “Tüccarlar ile hırsızlara aynı Tanrı’yı veren eski çağ insanları ne kadar da haklıymış!” (*)

(*)(Alexander Dumas Fils-Kamelyalı Kadın)

 

ÖNCEKİ YAZI SONRAKİ YAZI 21 HAZİRAN YAZ GÜNDÖNÜMÜ (SOLSTİCE)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
Harika Bir Talihsizlik (XII)
12.06.2024 10:52:57
Harika Bir Talihsizlik (XI)
Harika Bir Talihsizlik (XI)
06.06.2024 13:47:20
Harika Bir Talihsizlik (X)
Harika Bir Talihsizlik (X)
29.05.2024 11:37:23
Yorum Yazın